Content-Length: 161089 | pFad | http://pl.wikipedia.org/wiki/Nagaland

Nagaland – Wikipedia, wolna encyklopedia Przejdź do zawartości

Nagaland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nagaland
stan
Państwo

 Indie

Siedziba

Kohima

Kod ISO 3166-2

IN-NL

Gubernator

Kateekal Sankaranarayanan

Powierzchnia

16 579 km²

Populacja (2011)
• liczba ludności


1 980 602[1]

• gęstość

119,5 os./km²

Języki urzędowe

angielski

Położenie na mapie Indii
Położenie na mapie
Strona internetowa

Nagaland (hindi नागालैंड, trb.: Nagalaind, trl.: Nāgālaiṁḍ; ang. Nagaland) – jeden ze stanów Indii, położony w ich północno-wschodniej części. Stolicą stanu jest Kohima, a największym miastem Dimapur. Stan został utworzony 1 grudnia 1963 roku. Nazwę wywodzi od Nagów - grupy plemion zamieszkujących północno-wschodnie Indie. W spisie powszechnym z 2011 wyróżniono 35 plemion z grupy Naga, z tego 17 w Nagalandzie, ale badacze wyróżniają 66-67 plemion, w tym dziesięć o nieoficjalnym statusie oraz sześć zbiorowych społeczności, jak Tangshang. Łącznie - jak się szacuje - plemiona Naga posługują się 25 językami i 60 dialektami[2], z rodziny języków chińsko-tybetańskich w grupie tybetańsko-birmańskiej. Dla mieszkańców stanu język hindi, który jest ogólnopaństwowym językiem w Indiach, nie jest więc językiem macierzystym. Najliczniejsze plemię to Konyak, a kolejne to: Ao, Angami, Sümi i Tangkhul.

Przed uzyskaniem niepodległości przez Indie, ziemie stanu wchodziły w skład prowincji Asam oraz utworzonego przez Brytyjczyków regionu North-East Frontier Tracts (North-East Frontier Agency). W 1957 wydzielono rejon Naga Hills Tuensang[3], składający się z trzech dystryktów: Kohima, Mokokchung i Tuensang. W 1961 władze centralne w Delhi nadały mu nazwę "Nagaland", rok później parlament uchwalił "Nagaland Act". Zarząd tymczasowy zakończył działalność 30 listopada 1963, nowy stan został oficjalnie zainaugurowany 1 grudnia 1963, a Kohima uznana za stolicę stanu. Zgromadzenie stanowe ukonstytuowało się 11 lutego 1964 po pierwszych demokratycznych wyborach ze stycznia 1964. Tym sposobem Nagaland otrzymał autonomię i status pełnoprawnego stanu[4].

Podział administracyjny

[edytuj | edytuj kod]

Stan Nagaland dzieli się na następujące dystrykty (okręgi):

  1. Dimapur
  2. Kiphire
  3. Kohima
  4. Longleng
  5. Mokokochung
  6. Mon
  7. Noklak
  8. Peren
  9. Phek
  10. Tuensang
  11. Wokha
  12. Zunheboto

Podział na dystrykty odbywał się stopniowo. W 1971 wydzielono dystrykty Wokha, Zunheboto, Mon i Phek. Dystrykty Kiphire, Longleng and Peren zostały ustanowione w roku 2004. W roku 2017 uchwalono powołanie dystryktu Noklak, ale oficjalna inauguracja działalności władz dystryktu nastąpiła w roku 2021[5][6][7].

Religia

[edytuj | edytuj kod]

Nagaland jest szczególnym stanem pod względem religijności jego obywateli. 90% obywateli Nagalandu deklaruje chrześcijaństwo, co czyni z Nagalandu najbardziej chrześcijański stan Indii. Większość nagalandzkich chrześcijan to baptyści, co jest pokłosiem akcji misjonarzy amerykańskich w I połowie XIX wieku i uważane za ewenement w skali światowej[8]. Hinduizm jest obecny w dystryktach Dimapur (28.75%) oraz Kohima (9.51%), ale ogółem liczba wyznawców hinduizmu wynosiła, wedle spisu z 2011, 8,7% ludności.

Łowca głów w wiosce Longwa w Nagalandzie

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]








ApplySandwichStrip

pFad - (p)hone/(F)rame/(a)nonymizer/(d)eclutterfier!      Saves Data!


--- a PPN by Garber Painting Akron. With Image Size Reduction included!

Fetched URL: http://pl.wikipedia.org/wiki/Nagaland

Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy