Written Assignment Unit 4
Written Assignment Unit 4
Case Study:
Fixed factory overhead (rent, lease, salary) per unit = 150% of $24
= $36
This then implies that unit costs for direct materials will be $18 also
Per
Total Annual Cost
Unit
50,000 Units
Variable production costs
Direct materials $18 $900,000
$3,000,0
Cost increase to buy from outside
00
1,200,00
Direct labor cost saving
0
Heisinger, K., & Hoyle, J. B. (n.d.-a). How Are Relevant Revenues and
Costs Used to Make Decisions? Lardbucket. Retrieved July 15, 2020,
from https://2012books.lardbucket.org/books/accounting-for-
managers/s11-how-are-relevant-revenues-and-.html