100% found this document useful (2 votes)
784 views

Number System Practice Questions - CSS Exam Desk

The Number System is a crucial topic within the Quantitative Ability/ Reasoning section of the General Science and Ability syllabus for the CSS written exams. The Federal Public Service Commission (FPSC) has consistently tested candidates on this topic in various ways in the General Recruitment tests and the CSS MCQs-Based Preliminary Test (MPT) test. Students should devote substantial time and effort to understanding and practising this topic.

Uploaded by

CSS Exam Desk
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
100% found this document useful (2 votes)
784 views

Number System Practice Questions - CSS Exam Desk

The Number System is a crucial topic within the Quantitative Ability/ Reasoning section of the General Science and Ability syllabus for the CSS written exams. The Federal Public Service Commission (FPSC) has consistently tested candidates on this topic in various ways in the General Recruitment tests and the CSS MCQs-Based Preliminary Test (MPT) test. Students should devote substantial time and effort to understanding and practising this topic.

Uploaded by

CSS Exam Desk
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 39

Number System Notes - CSS Exam Desk

4. If a 10-digit number 54726x79y6 is divisible by


(I) Problems based on Divisibility 72, then what is the value of 5x–3y for the least
value of y?
Rule (a) 17 (b) 16
(c) 19 (d) 23
1. Which of the following numbers is NOT SSC CGL (Tier-I) 21/04/2022 (Shift-III)
divisible by 75?
(a) 117975 (b) 275475 Ans : (b) The given number 54726x79y6 divisible by
(c) 163750 (d) 666600 72. We can write 72 as 8 × 9.
SSC CHSL 07/06/2022 (Shift- II) By the divisibility rule of 8,
Last three digits of the number 9y6 is is divisible by 8 if
Ans. (c) : From question,
y = 3.
75 = 25 × 3
Divisibility of 25 : If number ends with 00, 25, 50 or The 10-digit number 54726x7936 is divisible by 9 if the
75 then the number is divisible by 25. sum of the digit is divisible by 9 so,
Divisibility of 3: If sum of all digits of a number is ⇒ 5 + 4 + 7 + 2 + 6 + x + 7 + 9 + 3 + 6 = 49 + x
multiple of 3 then the number is divisible by 3. For x = 5, we get the resultant number divisible by 9.
Except option (c), all options follow both rules. Hence, ∴ The value of 5x –3y = 5 × 5 – 3 × 3 = 16
option (c) is not divisible by 75. 5. How many numbers are there from 200 to 800
2. 571 + 572 + 573 + 574 + 575 is divisible by which of which are neither divisible by 5 nor by 7?
the following number. (a) 410 (b) 407
(a) 71 (b) 69 (c) 413 (d) 411
(c) 89 (d) 73 SSC CGL (Tier-I)-2019 – 04/03/2020 (Shift-III)
SSC CGL (Tier-II) 03/02/2022
Ans. (d) : Number divisible by 5 between 200 to 800
Ans : (a) 571 + 572 + 573 + 574 + 575 205, 210, 215 .......... 795
571 ( 1 + 5 + 52 + 53 + 54) ℓ−a
571 (1 + 5 + 25 + 125 + 625) n= +1
571 (781) d
571 (71 × 11) 590
= + 1 = 119
Hence it is divisible by 71. 5
3. If a 10-digit number 75462A97B6 is divisible Numbers divisible by 7 between 200 to 800
203, 210, 217 .......... 798
by 72, then the value of 8A - 4B is:
798 − 203
(a) 30 (b) 27 n= + 1 = 86
7
(c) 21 (d) 28 Number divisible by 35 between 200 to 800
SSC CGL (Tier-II) 29/01/2022 210, 245, 280 ........ 770
Ans : (d) A number which is divisible by 72, then it 770 − 210
must be divisible by 8 and 9. n= + 1 = 17
35
Divisibility Rule of 8–Last three digits of the number Hence on removing numbers which are divisible by
should be perfectly divisible by 8. both 5 and 7 = 119+86–17 = 188
Divisibility Rule of 9– Sum of digits of the number Required number = 599–188 = 411
must be divisible by 9.
6. Which of the following numbers is divisible by 3?
For the 10-digit number 75462A97B6,
B=3 (a) 8703572 (b) 8703593
(c) 8765001 (d) 8703541
∵ 736 is divisible by 8.
SSC CHSL –15/10/2020 (Shift-III)
Now, sum of digits = 7 + 5 + 4 + 6 + 2 + A + 9 + 7 + 3 Ans. (c) :
+ 6 = 49 + A
Rule of divisibility by 3– If the sum of the all digits of
Then, A = 5 [∵ 54 is divisible by 9] the given number is exactly divisible by 3 then that
∵ A = 5, B = 3 number will be divisible by 3
From option (c),
Now, 8A − 4B
8 + 7 + 6 + 5 + 0 + 0 + 1 27
⇒ 40 − 12 = = =9
3 3
⇒ 28 Hence, the number 8765001 is exactly divisible by 3.

EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK


NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

7. What is the greatest five-digit number that is Ans. (c) The given number 8A5146B is divisible by
completely divisible by 8, 15, 16, 21 and 5? 88.
(a) 92680 (b) 99120 So the number must be divisible by 8 and 11.
(c) 95760 (d) 98320 By the divisibility rule of 8, we have 46B is divisible
SSC CHSL 04/08/2021 (Shift-I) by 8.
Ans. (b) : Greatest five digit number = 99999 For B = 4, we get the resultant number divisible by 8.
And for B = 4, we will check the divisibility of 11
LCM of 8, 15, 16, 21 and 5 = 1680
⇒(8 + 5 + 4 +4) – (A + 1 + 6)
1680) 99999 (59 ⇒ 21 – A – 7
8400 ⇒ 14 – A
For A = 3, we get the resultant number divisible by 11.
15999
∴The value of AB = 34 = 81
15120 11. If a nine digit number 468x5138y is divisible by
879 72, then the value of 4x + 3y is:
Required number = (99999–879) = 99120 (a) 8 (b) 9
8. If the nine-digit number 9m2365n48 is (c) 12 (d) 6
completely divisible by 88, what is the value of SSC CGL (Tier-I) 18/04/2022 (Shift-II)
(m2 × n2), for the smallest value of n, where m Ans. (d) Since the number 468x5138y is divisible by
and n are natural numbers? 72 then it must be divisible by both 8 and 9.
(a) 36 (b) 64 If any number is perfectly divisible by 8, then last three
(c) 32 (d) 20 digits should be divisible by 8.
SSC CGL (Tier-I) 13/04/2022 (Shift-III) ∴ For y = 4, 384 is divisible by 8.
Ans : (b) The given number 9m2365x48 is divisible by Again, if any number is perfectly divisible by 9 then the
88. We can write 88 as 8 × 11. sum of its digits must be divisible by 9.
By the divisibility rule of 8, we have n48 is divisible by ⇒4+6+8+x+5+1+3+8+4
8. ⇒ 39 + x
For n = 2 (smallest value of n), we get the resultant ⇒ x = 6 [∵ 45 is divisible by 9]
number divisible by 8. Now, 4x + 3y
And for n = 2, we will check the divisibility of 11. ⇒ 4 × 6 + 3× 4
⇒ (9 + 2 + 6 + 2 + 8) – (m + 3 + 5 + 4)
⇒ 36
⇒ 27 – (m – 12) ⇒6
⇒ 15 – m
12. Find the greatest number 234a5b, which is
For m = 4, we get the resultant number divisible by 11. divisible by 22, but NOT divisible by 5.
∴ The value of (m2 × n2) = 42 × 22 (a) 234058 (b) 234850
= 16 × 4 (c) 234652 (d) 374151
= 64 SSC CGL (Tier-I) 18/04/2022 (Shift-I)
9. If 8A5146B is divisible by 88, then what is the
234a5b 234a5b
value of AB? Ans. (c) =
(a) 15 (b) 12 22 2 × 11
(c) 9 (d) 20 Divisibility rule of 2 →A number whose unit digit is 0
SSC CGL (Tier-I) 13/04/2022 (Shift-II) or even number
5b 52
Ans : (b) The given number 8A5146B is divisible by ∴ = = 21
88, so it must be perfectly divisible by both 8 and 11. 2 2
By the divisibility rule of 8, we have 46B is divisible by ∴b=2
8. Divisibility rule of 11 → The difference of sum of
For B = 4, we get the resultant number divisible by 8. even and odd places should be zero or multiple of 11.
And for B = 4, we will check the divisibility of 11. ∴ (2 + 4 + 5) – (3 + a + b) = 0
=(8 + 5 + 4 + 4) – (A + 1 + 6) ⇒ 11– 5 – a = 0
=21 – A – 7 ⇒6–a=0
=14 – A ∴a=6
For A = 3, we get the resultant number divisible by 11. Hence, the greatest number = 234652
∴ The value of AB = 3 × 4 = 12 13. If the 9-digit number 7x79251y8 is divisible by
10. If 8A5146B is divisible by 88, then what is the 36, what is the value of (10x2–3y2) for the
value of AB? largest possible value of y?
(a) 27 (b) 64 (a) 490 (b) 289
(c) 81 (d) 12 (c) 192 (d) 298
SSC CGL (Tier-I) 19/04/2022 (Shift-II) SSC CGL (Tier-I) 13/04/2022 (Shift-I)

EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK


NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

Ans. (d) The given number 7x79251y8 is divisible by x = 2, y = 1


36 ∴(6x + 5y) = (6×2+5×1) = 12 + 5 = 17
Divisibility rule of 4- A number is divisible by 4 if its 16. If the nine-digit number 23541y49x is divisible
last two digits are divisible by 4. by 72, then (3x + 5y) : (5x + 3y) is equal to:
Divisibility rule of 9 - A number is divisible by 9 if (a) 3 : 4 (b) 7 : 9
sum of all its digits are divisible by 9 (c) 9 : 7 (d) 4 : 3
The number 7x79251y8 is divisible by 4 if y8 is SSC CHSL 15/04/2021 (Shift-I)
divisible by 4,
if y = 0, 4 or 8 Ans. (b) : If 23541y49x is divisible by 72 that means it
must be divisible by both 8 and 9.
For maximum value of y,
y=8 49x
Now, ⇒x = 6
7x7925188 is divisible by 9 if, sum of its digits must be 8
divisible by 9. 2 + 3 + 5 + 4 +1+ y + 4 + 9 + 6 34 + y
⇒7+x+7+9+2+5+1+8+8 And, ⇒ ⇒y=2
9 9
⇒ 47 +x According to the question,
For x = 7, we get the resultant number divisible by 9
3x + 5y 3 × 6 + 5 × 2 28 7
∴ The value of (10x2 – 3y2) = = =
= 10 (7)2 – 3 (8)2 5x + 3y 5 × 6 + 3 × 2 36 9
= 490 – 192 ⇒ 7:9
= 298 17. Find the greatest value of b so that 30a68b
14. If 8A5146B is divisible by 88, then what is the (a>b) is divisible by 11 :
value of BA? (a) 4 (b) 6
(a) 81 (b) 64 (c) 3 (d) 9
(c) 15 (d) 12 SSC CGL–(Tier-I) 13/08/2021 (Shift III)
SSC CGL (Tier-I) 12/04/2022 (Shift-III) Ans. (c) : Divisibility rule of 11 : If the difference
Ans.(b) Divisibility rule of 8 :- If the last 3 digits of between the sum of the digits at the odd and the even
number are divisible by 8 then the number is divisible places is equal to 0 or multiple of 11, then the number
by 8. is divisible by 11.
Divisibility rule of 11:- If difference between sum of ∴ (3 + a + 8) – (0 + 6 + b) = 0 or 11
even place value and odd place value is multiple of 11 ⇒ 11 + a – 6 – b = 0 or 11
or 0 then the number is divisible by 11. ⇒ 5 + a – b ≠ 0 [ a > b]
46B ∴ 5 + a – b = 11
8A5146B → → B=4
8 ⇒a–b=6
⇒ 8A51464 For, a = 9, b = 3 ∵ [a > b]
And, (8 +5 + 4 + 4) – (A + 1 + 6) = 11
∴9–3=6
⇒ 21 – A –7 = 11
⇒ 21 – 7 – 11 = A Hence, the greatest value of b is 3.
⇒ 21 – 18 = A 18. If the number 34k56k is divisible by 6, then
∴A=3 what will be the largest value of k?
(a) 6 (b) 8
∴ Value of BA = 43 = 64
(c) 9 (d) 4
Hence, option (b) is correct.
SSC CHSL 06/08/2021 (Shift-I)
15. If the five-digit number 672xy is divisible by 3, Ans. (a) : Divisibility rule of 2: If a number is even
7 and 11, then what is the value of (6x + 5y)?
or a number whose last digit is an even number i.e. 2,
(a) 23 (b) 24
4, 6, 8 including 0, then it is always completely
(c) 16 (d) 17
divisible by 2.
SSC CHSL 05/08/2021 (Shift-I)
Divisibility rule of 3: Divisibility rule for 3 states that
Ans. (d) : 672 xy is divisible by 3, 7 and 11. a number is completely divisible by 3 if the sum of its
6 + 7 + 2 + x + y 15 + (x + y) digits is divisible by 3.
∴ =
3 3 According to the question,
x + y = 3, 6 3 + 4 + 5 + 6 + 2k 18 + 2k
x+y=3 ....(i) =
3 3
(6 + 2 + y) − (7 + x) On taking k=6, the number is divisible by both 2 and 3.
=0
11 So, the maximum value of k will be 6.
8+y–7–x=0 19. In the 5-digit number 593ab is divisible by 3, 7
x–y=1 ....(ii) and 11, then what is the value of (a2 – b2 + ab)?
On solving eqn(i) and eqn (ii), (a) 35 (b) 31
EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK
NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

(c) 25 (d) 29 Divisibility rule of 9 → The sum of the digits of the


SSC CGL–(Tier-I) 23/08/2021 (Shift I) given number must be divisible by 9.
Ans. (d) : 3 × 7 × 11 = 231 From question,
We take maximum value of ab i.e. 99 888x53y4
y = 8 (Maximum value)
888x5384
8+8+8+x+5+3+8+4
9
44 + x
= (On putting x = 1)
9
(7x + 2y) = (7 × 1 + 2 × 8)
Hence, required number which is divisible by 3, 7 and = (7+16)
11 = 59399 – 32
= 23
= 59367
⇒ a = 6, b = 7 23. If a five digit number 247xy is divisible by 3, 7
and 11, then what is the value of (2y–8x) ?
∴ a2 – b2 + ab = 36 – 49 + 42 = 29
(a) 11 (b) 17
20. The sum of 3-digit numbers abc, cab and bca is (c) 6 (d) 9
not divisible by : SSC CGL–(Tier-I) 13/08/2021 (Shift II)
(a) 37 (b) 3
Ans. (c) : If a five digit number 247xy is divisible by
(c) 31 (d) a+b+c 3, 7 and 11.
SSC CGL–(Tier-I) 24/08/2021 (Shift I) LCM of 3, 7, 11 = 231
Ans. (c) : Let three digit number = 123 According to the question,
a=1 Largest possible value of 247xy is 24799
b=2 Now, When we divide 24799 by 231 we get 82 as a
and c = 3 remainder,
∴ 123 + 312 + 231 = 666 Required Number = 24799 – 82
Hence, 666 is divisible by 37, 3 and also a + b + c = =24717
1+2+3 = 6 Now x = 1 and y = 7
But it is not divisible by 31. ∴(2y – 8x) = (2×7–8×1)
21. If the seven-digit number 94x29y6 is divisible =6
by 72, then what is the value of (2x+3y) for x
≠y? 24. If the nine-digit number 7p5964q28 is
(a) 35 (b) 37 completely divisible by 88, what is the value of
(p2–q), for the largest value of q, where p and q
(c) 23 (d) 21
are natural numbers?
SSC CGL–(Tier-I) 17/08/2021 (Shift I)
(a) 81 (b) 9
Ans. (b) : ∵ Number is divisible by 72 (c) 0 (d) 72
∴ Number should be divisible by both 8 and 9. SSC CGL–(Tier-I) 16/08/2021 (Shift II)
For divisible by 9⇒Sum of all digits are divisible by 9 Ans. (d) : The given number is divisible by 88 then
9 + 4 + x + 2 + 9 + y + 6 30 + x + y number should be divisible by both 8 & 11.
= q28
9 9 ⇒ q = 9 ( largest possible value )
For divisible by 8 ⇒ Last three digits of a number are 8
divisible by 8. Again, number should be divisible by 11
y = 3, 7 = (7 + 5 + 6 + 9 + 8) – (p + 9 + 4 + 2)
∵x≠y = 20–p
(20–p) should be divisible by 11 then for p = 9 this
∴ y = 7 and x = 8
condition will satisfy.
∴ 2x + 3y = (2×8) + (3 × 7) = 37 So, possible value of p = 9
22. If the 8-digit number 888x53y4 is divisible by ∴ p2– q = 81–9 = 72
72, then what is the value of (7x + 2y), for the
maximum value of y ? 25. If the 5-digit number 688xy is divisible by 3, 7
(a) 19 (b) 23 and 11, then what is the value of (5x + 3y) ?
(c) 27 (d) 15 (a) 36 (b) 23
SSC CGL–(Tier-I) 18/08/2021 (Shift I) (c) 43 (d) 39
Ans. (b) : Divisibility rule of 8 → The last three digits SSC CGL–(Tier-I) 18/08/2021 (Shift II)
of the given number must be divisible by 8. Ans. (d) : LCM of 3, 7, 11 = 3 × 7 × 11
= 21×11
EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK
NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

=231 125×3 = 375 (acceptable)


The 5 digit number = 688xy 125×4 = 500
Largest possible 5- digit number = 68899 125×5 = 625 (acceptable)
When we divide 68899 by 231, we get 61 as a 125×6 = 750
remainer. 125×7 = 875 (acceptable)
Now, required number 125×8 = 1000
688xy = [68899–61] We cannot multiple by 9 because it makes four-digit
688xy = 68838 number.
x=3 and y = 8 So, there are 4 such six digit numbers.
The value of (5x+3y) 29. What is the sum of all the possible values of k
= 5×3+3×8 for which a seven-digit number 23k567k is
=15+24 divisible by 3?
=39 (a) 15 (b) 3
26. If a number P is divisible by 2 and another (c) 109 (d) 16
number Q is divisible by 3, then which of the SSC CHSL 10/08/2021 (Shift-I)
following is true ? Ans. (a) : Divisibility rule of 3: Sum of all digits
(a) P + Q is divisible by 6 should be divisible by 3.
(b) P + Q is divisible by 5 2 + 3 + k + 5 + 6 + 7 + k 23 + 2k
(c) P × Q is divisible by 6 =
3 3
(d) P × Q is divisible by 5 ∵ k = 2, 5, 8 (all possible value)
SSC CGL–(Tier-I) 18/08/2021 (Shift III)
Sum of all possible value of k = 2+5+8 = 15
Ans. (c) : If a number is divisible by 2 and another
number is divisible by 3 then the number satisfies the 30. What is the product of the largest and the
divisibility rule of 6. smallest possible values of m for which a
number 5m83m4m1 is divisible by 9?
∴ P × Q is divisible by 6 satisfied all the conditions.
(a) 10 (b) 16
Note: P + Q is divisible by 5. (c) 40 (d) 80
Some condition is satisfied but not all. That's why we SSC CHSL 12/04/2021 (Shift-I)
have not considered option (b) is the correct answer.
21 + 3m
Hence, option (c) is correct. Ans : (b) 5m83m4m1=
9
27. The number 823p2q is exactly divisible by 7, 11
and 13. What is the value of (p–q) ? (Minimum and maximum values of m are 2, 8
respectively)
(a) 8 (b) 5
Required product = 2×8 = 16
(c) 11 (d) 3
SSC CGL–(Tier-I) 20/08/2021 (Shift III) 31. n = 475AB is a positive integer whose tens and
units digits are A and B, respectively. If n is
Ans. (b) : LCM of 7, 11 and 13 = 1001
divisible by 5, 8 and 9, then what is the value of
823p2q (10A + B)?
Given number =
1001 (a) 20 (b) 35
p=8 (c) 15 (d) 60
q=3 SSC CHSL 16/04/2021 (Shift-I)
Hence, ( p – q) = 8 – 3 Ans. (a) : ∵ The given number is divisible by 5, 8 and
=5 9.
28. The six-digit number 537xy5 is divisible by 125. Hence, number is divisible by 5×8×9 = 360.
How many such six-digit numbers are there? On solving this type question we take AB = 99 (i.e.
(a) 4 (b) 2 maximum value)
(c) 3 (d) 5 Hence, number which is divisible by 360
SSC CHSL 19/04/2021 (Shift-I) = 47599 – 79 = 47520
Ans. (a) : Divisibility rule of 125–The number formed ∴ A = 2, B = 0
by the hundred, tens and units digits of the number 10A + B = 20+0 = 20
must be divisible by 125.
∵ If we multiply last 3 digit number with the even 32. If the five-digit number 457ab is divisible by 3,
number i.e. 2, 4, 6 and 8 we get 0 at the unit digit 7 and 11, then what is the value of a2+b2–ab?
which is not possible. So, we can multiply last three (a) 24 (b) 36
digit numbers by odd number we need the last digit to (c) 33 (d) 49
be 5. SSC CHSL 12/08/2021 (Shift-I)
125×1 = 125 (acceptable) Ans. (d) : The 5-digit number 457ab is divisible by 3,
125×2 = 250 7 and 11.

EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK


NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

LCM of 3, 7, 11 = 231 4A30676832


According to the question, (4 + 3 + 6 + 6 + 3)–(A + 0 + 7 + 8 +2) = 0
Largest possible value of 457ab is 45799 ⇒ 22 – A – 17 = 0
When we divide 45799 by 231 we get 61 as remainder ⇒5–A=0
Required number = 45799 – 61 = 45738
∴ A = 5 (Smallest value)
Now a = 3, b = 8
2 2
Value of a + b – ab Hence, the value of A and B will be 5 and 3
2 2
= (3) + (8) – 3×8 respectively.
= 9 + 64 – 24 = 49 36. The smallest six-digit number that is exactly
divisible by 53 is:
33. What is the least 6-digit number that is (a) 100064 (b) 100011
divisible by 71? (c) 100042 (d) 100008
(a) 100035 (b) 100037
SSC CHSL 11/08/2021 (Shift-II)
(c) 100039 (d) 100041
SSC CHSL 13/04/2021 (Shift-I) Ans. (b) : The smallest 6–digit number = 100000
Ans. (c) : Least 6-digit number = 100000 ∵ The smallest 6-digit number is divisible by 53.
71)100000 (1408
71
290
284
×× 600
568
×32 ∴Required 6-digit smallest number = 100000 + (53 – 42)
Required least 6-digit number = 100000 + (71 – 32) =
100039 = 100000 + 11
= 100011
34. If a number 54k31m82 is divisible by 11, what
will be the maximum value of (k+m)? Hence, option (b) is correct.
(a) 11 (b) 23 37. If the 11 digit number 4y6884805x6 is divisible
(c) 13 (d) 12 by 72, and x ≠ y, then the value of xy is:
SSC CHSL 04/08/2021 (Shift-II)
(a) 8 (b) 12
Ans. (c) : ∵ Number 54k31m82 is divisible by 11.
(c) 6 (d) 5
From the divisibility rule of 11, SSC CHSL 10/08/2021 (Shift-III)
Ans. (c) : The given 11–digit number 4y6884805x6 is
divisible by 72 i.e. also divisible by both 8 and 9.
(5 + k + 1 +8) – (4 + 3 + m + 2) = 0
∴ By divisibility rule of 8,
(14 + k) – (9 + m) = 0
5+k–m=0 5x6
⇒ x=3
k –m = –5 8
↓ ↓ By divisibility rule of 9,
4–9 4y688480536
(k+m) = (4+9) = 13 4+ y +6+8+8+ 4+8+ 0+5+3+6
35. If the number 4A306768B2 is divisible by both 9
8 and 11, then the smallest possible values of A
and B will be: 52 + y
⇒ [∵x ≠ y]
(a) A = 5, B = 4 (b) A = 5, B = 2 9
(c) A = 3, B = 5 (d) A = 5, B = 3 52 + 2
SSC CHSL 10/08/2021 (Shift-II) ⇒
9
Ans. (d) : The given number 4A306768B2 is divisible
by 8 and 11 both. 54

∴By divisibility rule of 8, 9
8B2 ⇒ y=2
⇒ B = 3(Smallest value)
8
So, xy = 3 × 2 = 6
By divisibility rule of 11,

EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK


NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

38. If an eleven-digit number 6578x43267y is 78y


divisible by 72, then the value of x + 6y will ⇒ y=4
8
be: By divisibility rule of 9,
(a) 4 (b) 5
489x63784
(c) 3 (d) 6
SSC CHSL 16/04/2021 (Shift-III) 4+8+9+ x + 6+3+ 7 +8+ 4
Ans.(a) : The given 11-digit number 6578x43267y is 9
divisible by 72 it means that it is also divisible by both 49 + x
8 and 9. ⇒
9
∴ By divisibility rule of 8, [For x = 5, 54 is divisible by 9]
67y ⇒x=5
⇒ y=2
8
So, 8x + 6y = 8 × 5 + 6 × 4 = 40 + 24 = 64 = 8
By divisibility rule of 9,
6578x432672 Hence, option (a) is correct.
6+5+7+8+x+4+3+2+6+7+2 41. If the nine-digit number 48x4923y8 is divisible
by 88, then the value of (6x+5y) for the
9
maximum value of y, will be:
50 + x (a) 72 (b) 76

9 (c) 65 (d) 71
For, x = 4, 54 is divisible by 9 SSC CHSL 19/08/2021 (Shift-II)
⇒x=4 Ans. (a) : The given 9-digit number 48x4923y8 is
So, x + 6y = 4 + 6 × 2 = 4 + 12 = 16 = 4 divisible by 88 i.e. also divisible by both 8 and 11.
Hence, option (a) is correct. ∴By divisibility rule of 8,
39. If a nine-digit number 1263487xy is divisible by 3y8 ⇒ y = 6 (Maximum value)
both 8 and 5, then the greatest possible values 8
of x and y, respectively are: By divisibility rule of 11,
(a) 6 and 0 (b) 2 and 5
(c) 6 and 5 (d) 2 and 0 (4 + x + 9 +3 + 8)–(8 + 4+ 2+ 6) = 0 or 11
SSC CHSL 12/04/2021 (Shift-III) ⇒ 24 +x – 20 = 0 or 11
Ans : (a) The given 9-digit number 1263487xy is ⇒ x + 4 = 0 or 11
divisible by both 8 and 5. ⇒ x + 4 = 11
∴By divisibility rule of 5, ∴x=7
Last digit will be 0 or 5 but if last digit is 5 then the
number will not divisible by 8. So, (6x + 5y) = (6 × 7 + 5 × 6) = (42 +30) = 72
∴y=0 Hence, option (a) is correct.
By divisibility rule of 8, 42. The largest six-digit number exactly divisible
1263487x0 by 243 is:
7x0 (a) 999949 (b) 999947

8 (c) 999945 (d) 999943
760 SSC CHSL 11/08/2021 (Shift-III)

8 Ans. (c) : Largest 6-digit number = 999999
⇒ x = 6 (Greatest value) ∵The largest 6-digit number is exactly divisible by 243.
So, the greatest value of x and y is 6 and 0.
Hence, option (a) is correct.
40. If a nine-digit number 489x6378y is divisible by
72, then the value of 8x + 6y will be:
(a) 8 (b) 6
(c) 10 (d) 4
SSC CHSL 05/08/2021 (Shift-II)
Ans. (a) : The given 9- digit number 489x6378y is So, the required 6-digit largest number = 999999–54
dividible by 72 it means that the number is also
divisible by both 8 and 9. =999945
∴ By divisibility rule of 8, Hence, option (c) is correct.

EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK


NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

43. If the number 645A2879B8 is divisible by both Ans. (a) ∵ The given number 87605x31y is divisible
8 and 9, then the smallest possible values of A by 72 it means that it is also divisible by both 8 and 9.
and B will be: By divisibility rule of 8,
(a) A = 3, B = 4 (b) A = 4, B = 3 31y is divisible by 8 when y = 2.
(c) A = 2, B = 3 (d) A = 3, B = 2 Again, by divisibility rule of 9,
SSC CHSL 09/08/2021 (Shift-II) 8 + 7 + 6 + 0 + 5 + x + 3 +1+ 2
Ans. (d) : The given number 645A2879B8 is divisible 9
by both 8 and 9. Now,
32 + x
∴ By divisibility rule of 8, =
9
9B8 [On taking x = 4, 36 is divisible by 9]
⇒ B=2 (Smallest value) ∴ 2x–3y = 2 × 4 – 3 × 2
8
By divisibility rule of 9, = 8–6 = 2
645A287928 47. If the number 579683pq is divisible by both 5
and 8, then the smallest possible values of p
6+ 4+5+ A + 2+8+ 7+9+ 2+8 and q will be:
9 (a) p = 2, q = 0 (b) p = 4, q = 3
51 + A (c) p = 3, q = 0 (d) p = 2, q = 2
⇒ SSC CHSL 15/04/2021 (Shift-III)
9
For A = 3, 54 is divisible by 9 Ans.(a) : The given number 579683pq is divisible by
both 5 and 8.
⇒ A=3 (Smallest value)
∴By divisibility rule of 5,
So, the smallest possible value of A and B will be 3
Take last digit 0 or 5 but if last digit will be 5 then the
and 2 respectively.
number will not divisible by 8.
Hence, option (d) is correct.
∴q=0
44. If the nine-digit number 259876p05 is By divisibility rule of 8,
completely divisible by 11, then what is the
value of (p2+5)? 579683p0
(a) 54 (b) 45 3p0
⇒ p = 2 (Smallest possible value)
(c) 50 (d) 48 8
SSC CHSL 12/08/2021 (Shift-II) So, the smallest possible value of p and q will be 2 and
Ans. (a) : By divisibility rule of 11, respectively.
(2 +9 +7 +p + 5) – ( 5 + 8 +6 + 0)=Multiple of 11 or 0 Hence, option (a) is correct.
⇒ 23 + p – 19 = Multiple of 11 or 0 48. If the nine-digit number 8475639AB is divisible
⇒ p + 4 = 11 by 99, then find the value of A and B?
(a) A = 5, B = 3 (b) A = 4, B = 8
∴p = 11 – 4 = 7 (c) A = 4, B = 6 (d) A = 3, B = 9
So, (p2 + 5) = (72 + 5) = (49 + 5) = 54 SSC CHSL 12/08/2021 (Shift-III)
Hence, option (a) is correct. Ans. (b) : The given 9-digit number 8475639AB is
45. If the number A9257B684 is divisible by 11, divisible by 99 i.e. also divisible by both 9 and 11.
then what is the least value of A–B? ∴ By divisibility rule of 9,
(a) 3 (b) 14
8+4+7+5+6+3+9+A+B
(c) –8 (d) 0
= 42 + A + B
SSC CHSL 12/04/2021 (Shift-II)
So, A + B can be 3 or 12.
Ans : (c) By divisibility rule of 11,
(A + 2 + 7 + 6 + 4) – (9 + 5 + B + 8) = 0 or 11 or – 11 Now, From options only option (b) and (d) satisfying
as A + B = 12
⇒ A + 19 – 22 – B = 0 or 11 or – 11
From option (d)–
⇒ A – B – 3 = –11 (For the least value)
( 8 + 7+ 6 + 9 + 9) – (4 + 5 + 3 + 3)
∴ A – B = – 11 + 3 = –8
So, the least value of (A – B) is – 8. = 39 – 15
Hence, option (c) is correct. = 24 ( 24 is not multiple of 11)
46. If the nine-digit number 87605x31y is divisible ∴ From option (b)–
by 72, then the value of 2x – 3y is: (8 +7 +6 +9 +8) – (4 + 5 + 3 + 4)
(a) 2 (b) 1 = 38 – 16
(c) 0 (d) –1 = 22 (22 is multiple of 11)
SSC CHSL 06/082021 (Shift-II) So, required answer will be option (b).

EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK


NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC
49. A six-digit number 4ABB8A is a multiple of 33 Ans. (b) : The given number is divisible by 72 it
for non-zero digits A and B. Which of the means that it is also divisible by 8 and 9.
following could be the possible values of A and B?
By divisibility rule of 8,
(a) A=3, B=6 (b) A=3, B=2
(c) A=6, B=3 (d) A=6, B=2 y=2
SSC Sel. Post Phase VIII (G.L.) 09.11.20 (Shift-II) By divisibility rule of 9,
Ans. (c) ∵ 4ABB8A, is a multiple of 33 7 + 8 + 9 + x + 5 + 3 +1+ 2
9
∴4ABB8A is divisible by both 11 and 3
35 +x
For divisibility by 11, =
9

(12 + B ) ∼ ( 2A + B ) = 12 − 2A ∴x=1
11 11 Now, (5x – 3y)
To be divisible by 11, A= 6
And for divisibility by 3, =5×1–3×2
The smallest minimum value of B = 3 = 5 – 6 = –1
Hence A = 6, B = 3 53. If a nine-digit number 985x3678y is divisible by
50. A divisor is 15 times the quotient and 3 times 72, then the value of (4x – 3y) is :
the remainder. If the remainder is 40, find the (a) 5 (b) 4
dividend. (c) 3 (d) 6
(a) 900 (b) 600 SSC CGL (TIER-I)-2018 – 04.06.2019 (Shift-I)
(c) 750 (d) 1000 Ans. (b)
SSC CGL (Tier-II)-2019 – 18/11/2020 Nine digit number = 985x3678y is divisible by 72
Ans. (d) : According to question,
Divisor = 3× Remainder = 3 × 40 = 120
Divisor = 15 × Quotient Divisibility rule of 8 → If the last three digits of the
Divisor 120 given number is divisible by 8 then that number will be
Quotient = = =8 perfectly divisible by 8
15 15
On putting y = 4 it will be divisible by 8
∵ Dividend = Divisor × Quotient + Remainder
Divisibility rule of 9 → If the sum of digits of given
= 120 × 8 + 40 = 960 + 40 = 1000 number is divisible by 9 then the number will be
∴ Dividend = 1000 divisible by 9
51. If the 8-digit number 179x091y is divisible by 50 + x
88, the value of (5x – 8y) is: 985x36784 =
(a) 4 (b) 9 9
(c) 5 (d) 7 On putting x = 4, number will be divisible by 9
SSC CGL (TIER-I)-2018 – 04.06.2019 (Shift-III) ∴On putting x = 4, y = 4
Ans. (a) : (4x – 3y) = 4 × 4 – 3 × 4 = 16 – 12 = 4
179x091y 179x091y 54. If a 10-digit number 2094x843y2 is divisible by
= 88, then the value of (5x – 7y) for the largest
88 11× 8
possible value of x, is:
• For divisible by 8, the last three digits of the given (a) 5 (b) 3
numbers should be divisibly by 8.
(c) 2 (d) 8
∴ y=2 SSC CGL (TIER-I)-2018 – 06.06.2019 (Shift-III)
• For divisible by 11, the difference between the Ans. (a) ∵ 2094x843y2 is divisible by 88
number at the even place and the number at the odd
place should be zero or divisible by 11. ∴ 2094x843y2 is divisible by both 11 and 8.
(1 + 9 + 0 + 1) ∼ ( 7 + x + 9 + y ) From divisibility rule of 11,
= ( 2 + 9 + x + 4 + y ) − ( 0 + 4 + 8 + 3 + 2)
11
11 ∼ (18 + x ) x + 7 11
= = ⇒x=4 (15 + x + y ) − 17
11 11 =
Now, 11
(5x – 8y) = 5 × 4 – 8 × 2 ( x + y) − 2
= 20 – 16 = 4 =
11
52. If the 8-digit number 789x531y is divisible by For maximum value of x, value of x + y must be 13
72, then the value of (5x – 3y) is : For divisible by 8,
(a) 0 (b) –1 y = 1 or 5 or 9
(c) 1 (d) 2 ∴ x = 8, y = 5
SSC CGL (TIER-I)-2018 – 04.06.2019 (Shift-II) Hence 5x – 7y = 40 – 35 = 5
EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK
NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

55. If a 9-digit number 32x4115y2 is divisible by 24 ∼ (17 + y )


88, then the value of (4x – y) for the smallest =
possible value of y, is: 11
(a) –1 (b) 20 7 − y
=
(c) 11 (d) 31 11
SSC CGL (TIER-I)-2018 – 06.06.2019 (Shift-II) ∴ y=7
Ans. (d) : Since 32x4115y2 is divisible by 88 Hence, 7x – 2y = 21 – 14 = 7
Hence it is divisible by both 11 and 8
For divisible by 8, 58. If the 10-digit number 897359y7x2 is divisible
by 72, then what is the value of (3x – y), for the
y=1
possible greatest value of y ?
For divisible by 11
(a) 8 (b) 3
(3 + x + 1 + 5 + 2) ∼ ( 2 + 4 + 1 + y ) (c) 7 (d) 5
11 SSC CGL (TIER-I)-2018 – 07.06.2019 (Shift-II)
(11 + x ) ∼ 8 3+ x Ans. (c) ∵ Number 897359y7x2 is divisible by 72
= =
11 11 Hence 897359y7x2 is also divisible by both 8 and 9
∴ x =8 For divisible by 8, possible values of x will be 1, 5, 9
Then, 4x − y = 32 − 1 = 31 For divisible by 9, the sum of digits should be divisible
56. If the 8-digit number 2074x4y2 is divisible by by 9
88, then the value of (4x + 3y) is : 8+9+ 7+3+5+9+ y+7 + x + 2
(a) 45 (b) 49
(c) 42 (d) 36 9
SSC CGL (TIER-I)-2018 – 06.06.2019 (Shift-I) 50 + x + y
=
Ans. (a) : 2074x4y2 is divisible by 88 9
∴ 2074x4y2 is divisible by both 11 and 8. For maximum value of y the value of 50 + x + y should
Divisibility rule of 8–Last three digits of given number be 63
should be divided by 8. ∴ x = 5, y = 8
∴ 4y2 will be completely divisible by 8 at the minimum Hence, 3x – y = 15 – 8 = 7
value of y = 3.
Divisibility rule of 11– 59. If a 10-digit number 1330x558y2 is divisible by
88, then the value of (x + y) is:
Sum of digits of even places ∼ Sum of digits of odd places
(a) 9 (b) 8
11 (c) 6 (d) 7
( 0 + 4 + 4 + 2) ∼ ( 2 + 7 + x + y) SSC CGL (TIER-I)-2018 – 07/06/2019 (Shift-I)
=
11 Ans. (a): We know that if the last three digits of any
10 ∼ (12 + x ) number is divisible by 8 then the number will be
= ( y = 3) perfectly divisible by 8.
11
Hence, on taking y = 3 The given number will be
2+x
= exactly divisible by 8.
11 Similarly,
∴ x=9 If the difference between the sum of digits at odd places
Then, 4x + 3y = 4 × 9 + 3 × 3 = 45 and the sum of digits at even places of any number is
57. If 10-digit number 67127y76x2 is divisible by zero or multiple of 11 then the number will be divisible
88, then the value of (7x – 2y) is : by 11
(a) 3 (b) 5 ⇒ (1 + 3 + x + 5 + y ) − ( 3 + 0 + 5 + 8 + 2 )
(c) 10 (d) 7
9 + x + y − 18
SSC CGL (TIER-I)-2018 – 07.06.2019 (Shift-III)
Hence y = 3 on taking, x = 6 on taking
Ans. (d) : ∵ 67127y76x2 is divisible by 88
9 + 6 + 3 − 18 = 0
67127y76x2 will be divisible by both 8 and 11.
To be divisible by 8, the number formed by the last Hence value of x + y will be 6 + 3 = 9
three digits of a given number should be exactly 60. If the six digit number 6x2904 is divisible by
divisible by 8 88, then the value of x is :
(a) 8 (b) 7
⇒ x=3
(c) 5 (d) 6
To be divisible by 11, the difference between the sum of SSC CGL (TIER-I)-2018 – 10.06.2019 (Shift-III)
digits at even places and the sum of digits at odd places Ans. (d) : ∵ If the number formed by the last three
should be zero or multiple of 11. digits of a given number is divisible by 8 then the
( 6 + 1 + 7 + 7 + 3) ∼ ( 7 + 2 + y + 6 + 2 ) number will be divisible by 8.
11 ∴ 904 is divisible by 8.

EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK


NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

∵ If the difference between the sum of digits at even Ans. (b)


places and sum of digits at odd places is 0 or multiple ⇒ If the last three digit of the given number is
of 11, then the number will be divisible by 11. divisible by 8 then the number will be divisible by 8

( x + 9 + 4) − ( 6 + 2 + 0) x + 5
= 73y
11 11 ∴ , y=6
8
Hence, on taking x = 6, the number will be divisible by 11.
736
61. If the six digit number 15x1y2 is divisible by = 92
44, then (x + y) is equal to: 8
(a) 6 (b) 8 ⇒ The sum of all digits of given number is divisible
(c) 7 (d) 9 by 9 then the number will be divisible by 9
SSC CGL (TIER-I)-2018 – 10.06.2019 (Shift-II) 4 + x + 5 + 7 + 3 + y 19 + x + y
=
Ans. (c) ∵ Since the given number is divisible by 44. 9 9
Hence the number will be divisible by both 11 and 4. 19 + 6 + x 25 + x
= = (where y = 6)
∵ Divisibility rule of 11–The difference between the 9 9
sum of digits present at odd places and the sum of on taking x = 2
digits present at even places will be zero or multiple 25 + 2 27
of 11. ∴ = = =3
9 9
Now, Hence, x + y = 2 + 6 = 8
(2 + 1 + 5) – (y + x + 1) = 0
65. What is the least value of x such that 517x324 is
⇒ 8 − ( x + y) −1 = 0 divisible by 12?
⇒ ( x + y ) = 7 (a) 0 (b) 1
(c) 2 (d) 3
62. If an 11-digit number 5y5884805x6, x ≠ y, is SSC CGL (TIER-I)-2018 – 11.06.2019 (Shift-I)
divisible by 72, then the value of xy is: Ans. (c)
(a) 7 (b) 2
∵ If the last two digits of a given number is divisible
(c) 2 7 (d) 7 by 4 then the number will be perfectly divisible by 4
SSC CGL (TIER-I)-2018 – 10.06.2019 (Shift-I) 24
Ans. (a) ∵ Number is divisible by 72 which means it ∴ 4 = 6
will be divisible by both 9 and 8. The sum of digits of the given number is divisible
∵ The number will be only divisible by 8 when the last by 3 then the number will be perfectly divisible by
three digits of that number is divisible by 8 and to be 3
divisible by 9 the sum of all digits should be divisible 5 + 1 + 7 + x + 3 + 2 + 4 22 + x
by 9. ∴ =
3 3
5x6 divisible by 8, when x = 7, For divisible by 3, the minimum possible positive
To be divisible by 9, value of x = 2 Hence, x = 2
49 + x + y 49 + 7 + 7 63 66.
= = = =7 What is the value of x so that the seven digit
9 9 9 number 5656x52 is divisible by 72?
(where y is taken as 7) (a) 4 (b) 5
∴ It is clear that 7 will be in place of x and y (c) 7 (d) 8
∴ xy = 7 × 7 = 7 SSC CGL (TIER-I)-2018 – 12.06.2019 (Shift-III)
Ans. (c) ∵ The given number 5656x52 is divisible by
63. For what value of x is the seven digit number
46393x8 divisible by 11? 72 which means the number will be divisible by 8 and 9
both.
(a) 7 (b) 2
Rule of divisibility for 9 – For any number to be
(c) 5 (d) 3 divisible by 9, the sum of digits of that number should
SSC CGL (TIER-I)-2018 – 11.06.2019 (Shift-III) be divisible by 9
Ans. (d) : For divisible by 11 5 + 6 + 5 + 6 + x + 5 + 2 29 + x
= =
(Sum of digits of odd places) – (Sum of digits of even 9 9
places) = Multiples of 11 or 0 On taking x = 7 the number will be divisible by 9
(8 + 3 + 3 + 4) – (x + 9 + 6) = 0 Rule of divisibility for 8 – For any number to be
⇒ 18 – x – 15 = 0 divisible by 8 the last three digits of a number should be
⇒ x=3 divisible by 8
64. If the six digit number 4x573y is divisible by 72 ⇒ x52
then the value of (x + y) is: 8
(a) 4 (b) 8 752
Hence on taking x = 7 = = 94
(c) 9 (d) 6 8
SSC CGL (TIER-I)-2018 – 11.06.2019 (Shift-II) Hence required value of x will be 7

EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK


NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

67. What is the value of x so that the seven digit 70. What should replace * in the number 94*2357,
number 6913x08 is divisible by 88? so that number is divisible by 11?
(a) 6 (b) 8 (a) 3 (b) 8
(c) 4 (d) 2 (c) 7 (d) 1
SSC CGL (TIER-I)-2018 – 12.06.2019 (Shift-II) SSC CGL (Tier-I)-2019 – 03/03/2020 (Shift-III)
Ans. (b) : ∵ Numebr 6913x08 is divisible by 88 Ans. (a) : For divisibility by 11,
Hence, The given number should be also divisible by The difference between sum of digits at even places
11 and 8 and sum of digits at odd places should be 0 or multiple
To be divisible by 8 – the last three digits of of 11.
The given number must be divisible by
11 ~ (19 + *) 8 + *
x08 = =
⇒ (on putting x = 8) 11 11
8
To be divisible by 11, ∴*=3
71. When 200 is divided by a positive integer x, the
( 6 + 1 + x + 8) ∼ ( 9 + 3 + 0 ) (15 + x ) ∼ 12
= remainder is 8. How many values of x are
11 11 there?
3+ x (a) 8 (b) 5
= (∵ on taking x = 8)
11 (c) 6 (d) 7
In both situations x = 8 SSC CGL (Tier-I)-2019 – 03/03/2020 (Shift-II)
68. What is the value of x so that the seven digit Ans. (a) :
number 8439x53 is divisible by 99? Required number which is divisible by x
(a) 6 (b) 3 = 200–8=192= 26 × 3
(c) 4 (d) 9 The value of x will always be greater than 8
SSC CGL (TIER-I)-2018 – 13.06.2019 (Shift-II) Hence value of x can be–
Ans. (c) : If the number 8439x53 is divisible by 99 12,16,24,32,48,64,96 and 192
then it is also divisible by 9 and 11. Hence, the number of value of x = 8
∴Rule of divisibility by 9, 72. If the number 1005x4 is completely divisible by
Sum of digits of number will be divisible by 9 8, then the smallest integer in place of x will be:
8+ 4 +3+ 9+ x +5+3 (a) 4 (b) 1
= (c) 2 (d) 0
9
SSC CGL (Tier-I)-2019 – 03/03/2020 (Shift-I)
32 + x
= Ans. (d) : The given 1005x4 is completely divisible by
9 8 i.e. its last three digits should be divisible by 8.
on putting x = 4, 5x4 should be divisible by 8.
32 + 4 36 Possible value of x = 0, 4, 8
= = ⇒ remainder = 0 But we have to take smallest value.
9 9
Hence for value of x = 4 the number is divisible by 99. ∴x=0
69. What is the value of x so that the seven digit 73. If the 6-digit number x35624 and 1257y4 are
number 55350x2 is divisible by 72? divisible by 11 and 72, respectively, then what
(a) 7 (b) 1 is the value of (5x–2y)?
(c) 3 (d) 8 (a) 13 (b) 12
SSC CGL (TIER-I)-2018 – 13.06.2019 (Shift-I) (c) 10 (d) 14
Ans. (a) : As per question, SSC CGL (Tier-I)-2019 – 04/03/2020 (Shift-II)
Seven digit number 55350x2 is divisible by 72 that’s Ans. (d) : ∵ x35624 is divisible by 11
mean it is divisible by both 9 and 8.
Rule of divisibility by 9:–For any number to divisible ∴(
7 + x ) ~ 13 x − 6
=
by 9 the sum of all digits of given number will divisible 11 11
by 9. ∴x=6
5+5+3+5+0+ x + 2 Again, 1257y4 is divisible by 72
⇒ Hence this will also be divisible by 8 and 9.
9
19 + y
On taking x = 7 the number will be divisible by 9. ∴
Rule of divisibility by 8:–For any number to be 9
divisible by 8, the last three digits of given number ∴ y = 8
should be divisible by 8. 5x – 2y = 30 – 16 = 14
0x2 74. The greatest number which should be replace
Which means, '*' in the number 146*48 to make it divisible by
8
8 is:
072
Hence on taking x = 7 ⇒ =9 (a) 0 (b) 8
8 (c) 9 (d) 2
Hence the value of x = 7 SSC CGL (Tier-I)-2019 – 05/03/2020 (Shift-III)

EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK


NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

Ans. (b) : To be divisible by 8, the last three digits of (a) 0 (b) 1


the number should be divisible by 8 (c) 3 (d) 9
∴ 8 will be the greatest possible number in place of * SSC CGL (Tier-I)-2019 – 09/03/2020 (Shift-III)
75. If the nine-digit number 708x6y8z9 is divisible Ans. (b) : To be divisible by 9, the sum of all digits of
by 99, then what is the value of x + y + z ? given number should be divisible by 9.
(a) 5 (b) 16 17 + *
(c) 9 (d) 27 ⇒
9
SSC CGL (Tier-I)-2019 – 05/03/2020 (Shift-I)
∴*=1
Ans. (b) :
∵ If 708x6y8z9 is divisible by 99 80. What is the sum of all natural numbers
This will be divisible by both 11 and 9 both between 100 and 400 which are divisible by 13?
To be divisible by 11, (a) 5681 (b) 5334
(x + y + z) ∼ 38 (c) 5434 (d) 5761
SSC CGL (Tier-II) 18-02-2018
11
Ans. (a) : Number divisible by 13 between 100 and
To be divisible by 9,
400 are 104, 117, 130, ....................390
38 + x + y + z
ℓ − a 
9 Tn =  + 1
From option if value of x + y + z is taken 5, 9 and 27  d 
then the number will not be divisible by 9. Hence  390 − 104 
value of x + y + z will be 16. = 
 13  + 1
76. The largest number which should replace * in 286
the number 2365*4 to make the number = +1
divisible by 4 is: 13
(a) 8 (b) 9 = 22 + 1
(c) 2 (d) 0 n = 23
SSC CGL (Tier-I)-2019 – 06/03/2020 (Shift-II) n
Sn = [ 2a + (n − 1)d ]
Ans. (a) : 2
To be divisible by 4, the last two digits of a number 23
should be divisible by 4. = [ 2 ×104 + (23 − 1) ×13]
2
∴ The greatest possible number in place of * = 8
23
77. If the number 687x29 is divisible by 9, then the = × [ 208 + 286]
value of 2x is: 2
(a) 4 (b) 8 23
= × 494 = 5681
(c) 2 (d) 3 2
SSC CGL (Tier-I)-2019 – 06/03/2020 (Shift-I) 81. Which of the following statement(s) is/are
Ans. (b) : Form divisibility rule of 9, TRUE ?
6+8+7+ x + 2+9 I. 199 + 299 + 399 + 499 + 599 is exactly divisible by
5.
9 II. 3111 > 1714
32 + x (a) Only I (b) Only II
=
9 (c) Neither I nor II (d) Both I and II
∴x=4 SSC CGL (Tier-II) 9-3-2018
Hence, 2x = 8 Ans. (a) : 199 + 299 + 399 + 499 + 599
78. If the given number 925x85 is divisible by 11, As cyclicity of 2, 3 is 4 and cyclicity of 4 is 2
then the smallest value of x is: ∴ 1 + 23 + 33 + 41 + 5
(a) 1 (b) 2 = 1 + 8 + 27 + 4 + 5 = 45
(c) 3 (d) 4 Hence this is divisible by 5
11 14
SSC CGL (Tier-I)-2019 – 07/03/2020 (Shift-I) (II). 3(31) 3> (17)3
(31) ×(31) ×(31) ×(31)2 > (17)4×(17)4×(17)4×(17)2
Ans. (d) : Form divisibility rule of 11,
∵ (31)3 = 29791 and (17)4 = 83521
(5 + x + 2) ∼ (8 + 5 + 9)
Almost thrice of (17)4, (31)3
11 Hence, it is false.
(7 + x) ∼ 22 15 − x
= = 82. N = 248 – 1 and N is exactly divisible by two
11 11 numbers between 60 and 70. What is the sum
∴ x=4 of those two numbers?
79. The greatest number which may replace * in (a) 128 (b) 256
the number 1190*6 to make the number (c) 64 (d) 512
divisible by 9 is: SSC CGL (Tier-II) 9-3-2018
EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK
NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

Ans. (a) : N = 248 – 1 = (224 +1) (224–1) Now, c = 9x, a =2x (say)
= (224 + 1) (212 + 1) (212–1) 19
a+b+c=
= (224 + 1) (212 + 1) (26 + 1) (26–1) 12
= (224 + 1) (212 + 1) × 65 × 63 2 19
Hence N is exactly divisible by 63 and 65 11x + =
3 12
Sum = 63 + 65 = 128 11
83. How many perfect cubes are there between 1 11x =
12
and 100000 which are divisible by 7?
1
(a) 5 (b) 6 x=
(c) 7 (d) 15 12
SSC SSC CGL (Tier-II) 9-3-2018 ∴ c = 3 , a=
1
Ans. (b) : Let the number divisible by 7 = 7n 4 6
∴ To be divisible by 7 and a perfect cube 1 2 3
2a + b − c = 2 × + −
n = 1 on putting, 73 = 343 6 3 4
n = 2 on putting, (14) = 2744
3
3 1
= 1− =
n = 3 on putting, (21)3 = 9261 4 4
n = 4 on putting, (28)3 = 21952 86. If the 11-digit number 5678x43267y is divisible
n = 5 on putting, (35)3 = 42875 by 72, then the value of 5x + 8y is :
n = 6 on putting, (42) = 74088
3
(a) 4 (b) 6
n = 7 on putting, (49)3 = 117649 (c) 7 (d) 8
(But it is greater than 100000) SSC CGL (Tier-II) 12-09-2019
Hence there are total 6 required cubes which are Ans. (b) :
divisible by 7. 5678x43267y 5678x43267y
=
84. Two positive numbers differ by 2001. When the 72 9×8
larger number is divided by the smaller To be divisible by 8,
number, the quotient is 9 and the remainder is y=2
41. The sum of the digits of the larger number To be divisible by 9,
is:
48 + x + y 50 + x
(a) 5 (b) 11 =
(c) 14 (d) 10 9 9
SSC CGL (Tier-II) 13-09-2019 ∴x=4
Ans. (c) : Let the larger number be x ⇒ 5x + 8y
∴ Smaller number = (x–2001) = 5 × 4 + 8 × 2 = 36 = 6
∵ Dividend = Divisor × Quotient + Remainder 87. Let a, b and c be the fractions such that a < b <
x = (x–2001) × 9 + 41 5
c. If c is divided by a , the result is , which
x = 9x – 18009 + 41 2
8x = 17968 7 11
x = 2246 exceeds b by . If a + b + c = 1 then (c–a)
4 12
Sum of digits of larger number= 2 + 2 + 4 + 6 = 14 will be equal to:
85. a, b and c are three fractions such that a < b < 1 1
9 (a) (b)
c. If c is divided by a, the result is , which 6 2
2 1 2
(c) (d)
23 19 3 3
exceeds b by . The sum of a, b and c is .
6 12 SSC CGL (Tier-II) 11-9-2019
What is the value of (2a+b–c) ? Ans. (b) : According to question -
1 1 c 5 7
(a) (b) = = b+
2 3 a 2 4
1 1 5 7 3
(c) (d) b= − =
12 4 2 4 4
SSC CGL (Tier-II) 13-09-2019 Let c = 5x and a = 2x
Ans. (d) : According to question - According to question,
c 9 23 11 23
= = b+ a + b+ c =1 =
a 2 6 12 12
9 23 4 2 3 23
b= − = = 2x + + 5x =
2 6 6 3 4 12

EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK


NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

23 3 14 Ans. (c) : Given,


7x = − = Nine digit number · 785x3678y
12 4 12
1 ∵ Number is divisible by 72
x=
6 It means that is is also divisible by 8 and 9
∴ c–a = 5x – 2x = 3x For number to be divisible by 8,
1 1 78y
= 3× =
6 2 8
88. If a nine-digit number 389x6378y is divisible by On putting y = 4 then number is divisible by 8
72, then the value of 6x + 7y will be : Hence y = 4
For number to be divisible by 9, the sum of all digits of
(a) 13 (b) 8 the number should be divisible by 9
7 +8+5+ x +3+ 6+ 7+8+ 4
(c) 6 (d) 46 ⇒ {∵ y = 4}
SSC CGL (Tier-II) 11-9-2019 9
Ans. (b) : The number 389x6378y is divisible by 72 48 + x
=
which means 9
The number is also divisible by the factor of 72 i.e. (8, 48 + 6
9) = (on taking x = 6 it is divisible by 9)
9
To be divisible by 8 → y = 4
∴ x + y = 6 + 4 = 10
To be divisible by 9,
3+8+9+ x + 6+3+7 +8+ 4 92. If six-digit number 5x2y6z is divisible by 7, 11
= and 13, then the value of (x – y + 3z) is:
9 (a) 7 (b) 4
48 + x (c) 0 (d) 9
=
9 SSC CPO-SI 24/11/2020 (Shift-I)
⇒x=6 Ans. (a) : If any 6 digit number divisible by 7, 11 and
∴ 6x + 7y = 36 + 28 = 64 = 8 13, then the form of that number will be xyzxyz
∵ 5x2y6z; is divisible by 7, 11 & 13
89. If a 10-digit number 5432y1749x is divisible by
y6z
72, then what is the value of (5x – 4y) ? ∴ 5x2
(a) 10 (b) 14 5x2
(c) 9 (d) 15 then, y = 5, x = 6, z = 2
SSC CGL (Tier-II) 13-09-2019 Hence x – y + 3z
Ans. (b) : The number 5432y1749x is divisible by 72 6–5+3×2=7
Hence the number 5432y1749x will be divisible by 8 93. If a nine-digit number 785x3678y is divisible by
and 9 72, then the value of (x–y) is :
To be divisible by 8, x = 6 (a) 0 (b) 2
To be divisible by 9, (c) –1 (d) –2
35 + x + y SSC CPO-SI 23/11/2020 (Shift-I)
9 Ans. (b) : The number which is divisible by 72 is also
41 + y divisible by 8 and 9.
= ⇒ To be divisible by 8, the last three digits of the
9
∴y=4 number should be divisible by 8
Hence, 5x – 4y = 30–16 = 14 785x3678y
On putting y = 4, the number is divisible by 8.
90. If N = 99, then N is divisible by how many
positive perfect cubes ? Hence, y = 4
(a) 6 (b) 7 ⇒ To be divisible by 9, the sum of all digits of the
(c) 4 (d) 5 given number should be divisible by 9
SSC CGL (Tier-II) 9-3-2018 ⇒ 7 + 8 + 5 + x + 3 + 6 + 7 + 8 + 4
9 18
Ans. (b) : N = 9 = 3 48 + x
= (33)6 on putting x = 6
Number of positive factors of N which is a cube = 6 + 48 + 6 = 54 which is divisible by 9.
1=7
3 3 3 3 3 3
Hence N is divisible by (1 , 3 , 9 , 27 , 81 , 243 and ⇒ x = 6
7293) Hence, (x–y) = 6 – 4 = 2
91. If a nine-digit number 785x3678y is divisible by 94. If the 7-digit number x468y05 is divisible by 11,
72, then the value of (x+y) is: then what is the value of (x + y)?
(a) 20 (b) 5 (a) 14 (b) 10
(c) 10 (d) 12 (c) 8 (d) 12
SSC CPO-SI 25/11/2020 (Shift-I) SSC CPO-SI – 09/12/2019 (Shift-II)

EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK


NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

Ans. (d) : If number x468y05 is divisible by 11, Ans. (a) : If the number 43x1145y2 is divisible by 88
(x + 6 + y + 5) ∼ (4 + 8 + 0) x + y − 1 then it will also divisible by its factors i.e. 8 and 11.
Then, = To be divisible by 8 and for smallest value of y = 1
11 11
then the value of x + y will be 1 or 12 To be divisible by 11,
Hence option (d) is correct (4 + x + 1 + 5 + 2) – (3 + 1 + 4 + y) = 0 or multiples of
95. If the six-digit number 479xyz is exactly 11
divisible by 7,11 and 13, then the value of 12 + x – (8+1) = 0 or multiples of 11
{(y+z) ÷ x} is equal to : 12 + x – 9 = 0 or multiples of
(a) 7/13 (b) 11/9 3 + x =0 or multiples of 11
(c) 4 (d) 13/7 x=8
SSC CPO-SI – 09/12/2019 (Shift-I) ⇒ 3x – 2y = 3 × 8 – 2 × 1
Ans. (c) LCM of 7, 11 and 13 = 1001 = 24 – 2 = 22
Numebr 479xyz is divisible by 7, 11 and 13 99. If a 8-digit number 342x18y6 is divisible by 72,
Hence it will also be divisible by 1001 then the value of 9x + y for the largest
Hence number will be in the form of xyzxyz
Hence the given six digit number 479xyz = 479479 possible value of y, is :
∴ x = 4, y = 7, z = 9 (a) 4 7 (b) 6
⇒ {(y + z) ÷ x} = {(7 + 9) ÷ 4} (c) 8 (d) 2 7
= 16 ÷ 4 SSC CHSL 02/07/2019 (Shift-I)
=4 Ans. (b) : ∵ 342x18y6 is divisible by 72
96. Which of the following is exactly divisible by 6?
(a) 4325672 (b) 5643252 ∴ 342x18y6 will also be divisible by 8 and 9
(c) 465466 (d) 96543111 To be divisible by 8,
SSC CPO-SI – 12/12/2019 (Shift-II) y = 1, 5, 9
Ans. (b) Since the number is divisible by 6 hence it To be divisible by 9,
will divisible by 2 and 3 both 3 + 4 + 2 + x +1+ 8 + y + 6
To be divisible by 2, the unit digit of number must be
0, 2, 4, 6 and 8. 9
To be divisible by 3, the sum of all digits of number 24 + x + y
=
should be divisible by 3 9
Hence 5643252 is divisible by 6. For maximum value of y,
97. If a 9-digit number 8175x45y2 is divisible by y=9
72, then the value of 4x + y for the possible 33 + x
greatest value of y : =
9
(a) 8 (b) 4 x=3
(c) 6 (d) 5
SSC CHSL 02/07/2019 (Shift-II) Hence, 9x + y = 9 × 3 + 9 = 6
Ans. (d) : Rule of divisibility for 8 –The last three 100. If a 10-digit number 46789x531y is divisible by
digits of any number should be divisible by 8 72, then the value of (2x + 5y) for the largest
Hence on putting y = 9 the number formed will be 592 possible value of x, is :
which is divisible by 8 (a) 10 (b) 28
Rule of divisibility for 9–The sum of all digits of any (c) 38 (d) 16
number should be divisible by 9 then the number will be SSC CHSL 03/07/2019 (Shift-III)
exactly divisible by 9 Ans. (b) : The given number 46789x531y, is divisible
41 + x by 72 Hence it will be divisible by 8 and 9

9 → We know that for any number to be exactly
Hence on putting x = 4, The number will be divisible divisible by 8, the last three digits of a numbers
by 9 must be divisible by 8.
∴ 4x + y · 4 × 4 + 9 Hence, y · 2
= 16 + 9 → Similarly, for any number to be divisible by 9, sum
= 25 of all the digits of number must be divisible by 9
=5 Hence, 4+6+7+8+9+x+5+3+1+2
98. If a 9-digit number 43x1145y2 is divisible by = 45 + x
88, then the value of (3x - 2y) for the smallest Hence two values of x will be possible that will be
possible value of y, is : either 0 or 9 and on taking largest value of x
(a) 22 (b) 18 x=9
(c) 20 (d) 9 ∴ 2x + 5y = 2 × 9 + 5 × 2
SSC CHSL 01/07/2019 (Shift-III) = 18 + 10 = 28
EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK
NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

101. If a 10-digit number 1220x558y2 is divisible by 104. If a 10-digit number 7220x558y2 is divisible by
88, then the value of (x+y) is : 88, then the value of (5x + 5y) is :
(a) 9 (b) 7 (a) 10 (b) 15
(c) 15 (d) 11 (c) 25 (d) 35
SSC CHSL 04/07/2019 (Shift-II) SSC CHSL 05/07/2019 (Shift-II)
Ans. (a) : 1220x558y2 is divisible by 88 Ans. (b) : If the number 7220x558y2 is divisible by 88
Hence 1220x558y2 will be divisible by both 11 and 8 then that number will be surely divisible by factor of 88
Rule of divisibility for 8 –The last three digits of the Factors of 88 = 8 × 11
given number should be exactly divisible by 8 Rule of divisibility for 8–The last three digits of the
∴ y = 3, given number is completely divisible by 8 then that
The difrence between the sum of digits at even places number will be divisible by 8
and sum of digits at odd places should be 0 or multiple ∴ y=3
of 11 then that number will be exactly divisible by 11
Rule of divisibility for 11–if the difference between the
( 8 + x + y ) ∼ 17 sum of digits of even places and sum of digits of odd
11 places in the given number is zero or multiple of 11
( x + y) − 9 then that number is completely divisible by 11.
11 ∴ x=0
If y = 3, x = 6 Hence, 5x + 5y = 5 × 0 + 5 × 3 = 15
∴ x+y=6+3=9 105. If an 8-digit number 30x558y2 is divisible by
102. If an eleven-digit number 5y5888406x6 is 88, then the value of (6x+6y) is:
divisible by 72, then the value of (9x –2y) for (a) 30 (b) 66
the smallest possible value of x ? (c) 35 (d) 42
(a) 4 (b) 3 SSC CHSL 08/07/2019 (Shift-I)
(c) 5 (d) 7 Ans. (d) : 30x558y2 is divisible by 88
SSC CHSL 03/07/2019 (Shift-I) ∴ 30x558y2 is divisible by both 8 and 11
Ans. (b) : ∵ The given number 5y5888406x6 is To be divisible by 8,
divisible by 72. y = 3, 7
Hence the number will be divisible by both 8 and 9 To be divisible by 11,
We know that for any number to be divisible by 8, the On putting y = 3
last three digits of that number must be divisible by 8 (3 + x + 5 + y) − (0 + 5 + 8 + 2)
∴ x =1 (smallest value) = multiple of 0 or 11
11
For any number to be divisible by 9, the sum of digits of
that number must be divisible by 9 ( 8 + x + 3) − 15
= = multiple of 0 or 11
⇒ 5+y+5+8+8+8+4+0+6+x+6 11
⇒ 50 + y + x x +3− 7
= = multiple of 0 or 11
⇒ 50 + y + 1 11
Hence, x = 4
⇒ 51 + y ∴ 6x + 6y = 24 + 18 = 42
On putting y = 3, 106. If the seven digit number 64x29y6 (x > y) is
51 + 3 = 54 which is divisible by 9 divisible by 72, what is the value of (2x - 3y)?
⇒ 9x – 2y = 9 × 1 – 2 × 3 = 9 – 6 = 3 (a) 3 (b) 7
103. If a 10-digit number 75y97405x2 is divisible by (c) 13 (d) 9
72, then the value of (2x–y) for the greatest SSC CHSL 09/07/2019 (Shift-I)
value of x, is : Ans. (a) : 64x29y6 (x > y)
(a) 18 (b) 21
(c) 24 (d) 12
SSC CHSL 04/07/2019 (Shift-I)
Ans. (d) : If the number 75y97405x2 is divisible by 72 If the last three digits of a given number is divisible by
Then it will be divisible by factor of 72 i.e. 8 and 9 8 then that number will be divisible by 8.
To be divisible by 8 and for the highest value of x = 9 Hence, y = 3
To be divisible by 9
It the sum of digits of a given number is divisible by 9
7+5+ y+9+7+4+0+5+9+2
→ then that number is divisible by 9
9 6+ 4+ x + 2+9+3+6
48 + y 9
=
9 30 + x
⇒ (x = 6)
∴ y=6 9
∴ (2x – y) = 2 × 9 – 6 = 12 ⇒ (2x − 3y) ⇒ 2 × 6 − 3 × 3 = 3
EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK
NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

107. If the seven digit number 64x29y6 (x > y) is 111. If 'a' is a natural number, then (7a2 + 7a) is
divisible by 72, what is the value of (2x - y)? always divisible by:
(a) 13 (b) 3 (a) only 7
(c) 9 (d) 7 (b) Both 7 and 14
SSC CHSL 09/07/2019 (Shift-II) (c) only 17
Ans. (c) : If the number 64x29y6 is divisible by 72 (d) only 21
then it is divisible by factors of 72 which means it is SSC CHSL –16/10/2020 (Shift-I)
divisible by both 8 and 9 Ans. (b) : ∵ a is a natural number
To be divisible by 8, the last three digits of given ∴ on taking a = 1, 7a2 + 7a = 7+7 = 14
number must be divisible by 8. Hence on putting y = 3 on taking a = 2, 7a2 + 7a = 7×4 + 7×2 = 28 + 14 = 42
the last three digit (936) will be obtained which is on taking a = 3, 7a2 + 7a = 7×9 + 7×3 = 63+21 = 84
divisible by 8. ∴ 14, 42, 84 all number are divisible by both 7 and 14
Similarly, for any number to be divisible by 9, the sum Hence (7a2 + 7a) will always be divisible by both 7
of all the digits must be divisible by 9 and 14
6+4+x+2+9+3+6 112. If a positive integer 'n' is divisible by 3, 5 and 7,
= 30 + x then what is the next larger integer divisible by
on putting x = 6, number will be divisible by 9 all these numbers?
∴ 2x–y=2×6–3=9 (a) n + 105 (b) n + 35
108. The 10 digit number 2x600000y8 is exactly (c) n + 110 (d) n + 21
divisible 24. If x ≠ 0 and y ≠ 0, then the least SSC CHSL –16/10/2020 (Shift-III)
value of (x+y) is Ans. (a) : ∵ Number 'n' is divisible by 3, 5 and 7
(a) 2 (b) 5
(c) 8 (d) 9 ∴ Number 3, 5, 7 are factors of n
SSC CHSL 11/07/2019 (Shift-I) Hence the next larger number divisible by there
Ans. (b) : 2x600000y8 is divisible by 24 numbers
= n + (L.C.M of 3, 5, 7)
∴ 2x600000y8 is divisible by both 3 and 8
= n + (3×5×7)
To be divisible by 8, y = 4 (for minimum value and y
= n + 105
≠ 0)
113. If 7129p465 is divisible by 9, then the value of p
To be divisible by 3,
is:
2 + x + 6 + y + 8 20 + x
= ( y = 4) (a) 2
(c) 0
(b) 3
(d) 4
3 3
For minimum value x = 1 SSC CHSL –15/10/2020 (Shift-I)
Hence, x + y = 1 + 4 = 5 Ans. (a) : ∵ To be divisible by 9 the sum of their
109. Which of the following numbers is divisible by digits must be divisible by 9
9? 7129p465 34 + p
∴ =
(a) 346217 (b) 594327 9 9
(c) 897342 (d) 734895 On putting p = 2
SSC CHSL –17/03/2020 (Shift-III) 34 + p 34 + 2 36
Ans. (d) : From option (d), = = =4
9 9 9
If the sum of all digits of a given number is divisible Hence, p = 2
by 9 then given number is divisible by 9 20
114. Given that 2 ±1 is completely divisible by a
∴ 734895 = 7 + 3 + 4 + 8 + 9 + 5
= 36 which is exactly divisible by 9 whole number, which of the following is
Hence, 734895 is divisible by 9 completely divisible by the same number?
(a) 215 +1 (b) 5 × 230
110. The divisor is 24 times the quotient and 8 times 90
(c) 2 + 1 (d) 260 + 1
the remainder. If the quotient is 18, then the SSC CHSL –16/10/2020 (Shift-II)
dividend is:
(a) 7830 (b) 7630 Ans. (d) : From option (d),
(c) 7840 (d) 7450 260 + 1
SSC CHSL –26/10/2020 (Shift-III) 220 + 1
Ans. (a) : Divisor · 24 × q
Quotient · 18 =
(2 )20 3
+ (1)3
220 + 1
Divisor · 24 × 18 = 432
Divisor · 8(r) =
( 220 + 1)( 240 − 220 + 1)
Dividend = Divisor × Quotient + Remainder (2 20
+ 1)
= 432 × 18 + 54 60
Hence, 2 + 1 will be exactly divisible by the same
= 7830 number as 220 + 1
EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK
NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

115. What is the least 5-digit number that is 119. If the number 59a44b is divisible by 36, then
divisible by 91? the maximum value of a + b is:
(a) 10283 (b) 10010 (a) 14 (b) 16
(c) 10101 (d) 10192 (c) 10 (d) 12
SSC CHSL –15/10/2020 (Shift-II) SSC CHSL –13/10/2020 (Shift-II)
Ans. (b) : Smallest five digit number = 10000 Ans. (a) ∵ 59a44b is divisible by 36.
∴ It is also divisible by both 4 and 9.
To be divisible by 4, the last two digits must be
divisible by 4
4b 48
= = 12 (b = 8, on taking maximum value)
The smallest number of five digits which is divisible 4 4
by 91 To be divisible by 9, the sum of all digits must be
divisible by 9
= 10000 + (91–81)
22 + a + b 22 + 8 + a 30 + a 30 + 6 36
= 10000 + 10 = 10010 = = = = =4
116. Which are the two nearest numbers to 19596, 9 9 9 9 9
divisible by 9? (on taking a = 6)
(a) 19,509; 19,611 (b) 19,564; 19,620 ∴ a+b = 6+8 = 14
(c) 19,611; 19,575 (d) 19,593; 19,602 120. If 2794p561 is divisible by 9, then the value of p
SSC CHSL –14/10/2020 (Shift-I) is:
Ans. (d) : To be divisible by 9, the sum of all digits of (a) 2 (b) 4
numbers must be completely divisible by 9 (c) 0 (d) 3
1 + 9 + 5 + 9 + 6 = 30 SSC CHSL –13/10/2020 (Shift-III)
Ans. (a) : Rule of divisibility for 9–If the sum of all
digits of a number is divisible by 9 then that number
will be divisible by 9.
Hence, required number 19596 – 3 = 19593 ∴ Given number · 2794p561
and, 19596 + 6 = 19602 =2+7+9+4+p+5+6+1
Hence required numbers are 19593 and 19602 = 34 + p
117. If the 8-digit number 1a765b12 is to be It is clear on putting value of p = 2, number 34 + 2 =
divisible by 72, the least value of (2a + 3b) is: 36 will be exactly divisible by 9.
(a) 9 (b) 11 121. Which of the following options is completely
(c) 12 (d) 10 divisible by 11?
SSC CHSL –14/10/2020 (Shift-II) (a) 107611 (b) 809781
Ans. (b) : As the given number is divisible by 72 (c) 963391 (d) 116571
Hence this number will be divisible by both 8 and 9. SSC CHSL –12/10/2020 (Shift-I)
To be divisible by 8 the last three digits of a given Ans. (c) : Rule of divisibility by 11:
number must be divisible by 8 The difference between the sum of digits of even
∴ b = 1 (for minimum value) places and sum of digits of odd places must be 0 or
To be divisible by 9, multiple of 11.
1+ a + 7 + 6 + 5 +1+1+ 2 (a) (1 + 7 + 1) – (0 + 6 + 1) = 2 (×)
= (b) (8 + 9 + 8) – (0 + 7 + 1) = 17 (×)
9
(c) (9 + 3 + 9) – (6 + 3 + 1) = 11 ( )
23 + a
= (d) (1 + 6 + 7) – (1 + 5 + 1) = 7 (×)
9 122. The largest five-digit number that is exactly
∴ a = 4 (∵ 27 is divisible by 9) divisible by 81 is:
⇒ 2a + 3b · (2×4)+(3×1) = 11 (a) 99991 (b) 99876
118. Which of the following numbers is divisible by (c) 99989 (d) 99954
6? SSC CHSL –14/10/2020 (Shift-III)
(a) 23,408 (b) 43,923 Ans. (d) : Largest number of five digits · 99999
(c) 1,00,246 (d) 3,49,722 81) 99999 (1234
SSC CHSL –13/10/2020 (Shift-I) 81
Ans. (d): The number which is divisible by 6, is also 189
divisible by 2 and 3. 162
Now to be divisible by 2, the last digit of given number × 279
will be zero or multiple of 2 and to be divisible by 3, 243
the sum of all digits must be divisible by 3. × 369
Hence we will check it from option. In number 3, 49, 324
722 last digits are divisible by 2 and sum of digits = ×45
3+4+9+7+2+2 = 27 which is also divisible by 3. Hence
the number will be divisible by 6. Required number · 99999–45 · 99954

EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK


NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

123. Which of the following numbers is divisible by Rule of divisibility for 11: If the difference between
both 7 and 11? the sum of digits in alternate order is zero or multiple
(a) 16,324 (b) 16,425 of 11 then the number will be exactly divisible by 11.
(c) 12,235 (d) 16,257 From option (a),
SSC CHSL –19/03/2020 (Shift-I) 10098 ⇒ 1 + 0 + 0 + 9 + 8 = 18
Ans. (a) : Rule of divisibility for 11 : In any given ∵ 18 is divisible by number 9
number the difference between the sum of alternate and
digits must be 0 or multiple of 11.
From option (a),
⇒ 9–9=0
∵ Difference is zero
Hence, 10098 is exactly divisible by both 9 and 11
⇒8–8=0 128. Which of the following numbers will
Hence the number will be divisible by 11. completely divide 781 + 782 + 783?
Number 16324 is divisible by given number 7 (a) 389 (b) 387
(c) 397 (d) 399
∴ Number 16324 is divisible by both 7 and 11. SSC CHSL –17/03/2020 (Shift-I)
124. Which of the following number is divisible by Ans. (d) : ∵ Divide the power of the given numbers by
3? 4 and write their remainders as the power of the
(a) 6342589 (b) 2362735 numbers.
(c) 4539763 (d) 3745932 781 + 782 + 783
SSC CHSL –18/03/2020 (Shift-III) = 71 + 72 + 73
Ans. (d) : Rule of divisibility for 3 : The sum of all = 7 + 49 + 343
digits must be divisible by 3 = 350 + 49 = 399
(a) 6 + 3 + 4 + 2 + 5 + 8 + 9 = 37 (×) 129. 225 + 226 + 227 is divisible by:
(b) 2 + 3 + 6 + 2 + 7 + 3 + 5 = 28 (×) (a) 5 (b) 7
(c) 4 + 5 + 3 + 9 + 7 + 6 + 3 = 37 (×) (c) 9 (d) 6
(d) 3 + 7 + 4 + 5 + 9 + 3 + 2 = 33 (√) SSC CHSL –20/10/2020 (Shift-III)
125. Which of the following numbers is divisible by Ans : (b) 225 + 226 + 227
2, 5 and 10? = 225 (1+21+22)
(a) 149 (b) 7,20,345 = 225(1+2+4)
(c) 19,400 (d) 1,25,372 = 225 × 7
SSC CHSL –18/03/2020 (Shift-I) Hence it is divisible by 7.
Ans. (c) : The number which will be divisible by LCM 130. If 4M37094267N is divisible by both 8 and 11,
of 2,5, 10 that will be also divisible by LCM of 2, 5 where M and N are single digit integers, then
and 10. the values of M and N are:
LCM of 2, 5 and 10 = 10 (a) M = 2, N = 5 (b) M = 5, N = 4
Hence those numbers which are divisible by 10 their (c) M = 5, N = 2 (d) M = 5, N = 6
unit digit will be zero. SSC CHSL –20/10/2020 (Shift-I)
∴ From option number 19400 will be divisible by 2, 5 67N 672
and 10 Ans : (c) = = 84
8 8
126. Which of the following numbers is divisible by ∴ N=2
4? (∴To be divisible by 8, the last three digits of given
(a) 897654 (b) 267834 number must be divisible by 8)
(c) 954782 (d) 674536 To be divisible by 11,
SSC CHSL –17/03/2020 (Shift-II)
Sum of even digits − Sum of odd digits
Ans. (d) : If last two digits of any number is divisible
by 4 then the given number will be divisible by 4 11
From option (d), 25 + M − (17 + N) 25 + M − 19 6 + M
= =
36 11 11 11
674536 = =9 ∵ On putting M = 5
4
Hence number 674536 is divisible by 4 6 + 5 11
= =1
127. Which number is divisible by both 9 and 11? 11 11
(a) 10,098 (b) 10,108 M = 5 and N = 2
(c) 10,087 (d) 10,089 131. If the 8-digit number 43A5325B is divisible by
SSC CHSL –19/03/2020 (Shift-III) 8 and 9, then the sum of A and B is equal to:
Ans. (a) : Rule of divisibility for 9 : Numbers in (a) 15 (b) 14
which sum of all digits is divisible by 9, that numbers (c) 12 (d) 18
are divisible by 9. SSC CHSL –20/10/2020 (Shift-II)

EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK


NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

Ans: (b) To be divisible by 8, the last three digits of Ans. (a) :


number must be divisible by 8. Formula, ℓ = a + (n – 1) d
25B 256
= = 32 where n · Total number of terms
8 8
B=6 d = common difference
The numbers divisible by 13 between 800 to 2000 are
∵ To be divisible by 9, the sum of digits must be
806, 819, .............. 1989
divisible by 9 From the formula,
28 + A 28 + 8 36
= = =4 1989 · 806 ± (n–1) × 13
9 9 9 1183 = 13(n–1)
∴ B = 6, A = 8
Hence A + B = 8 + 6 = 14 91 = (n–1)
∴ n = 91+1= 92
132. 2 – 1 is divisible by:
18
Total numbers divisible by 13 between 800 and 2000 ·
(a) 17 (b) 7
92
(c) 13 (d) 11
SSC CHSL –21/10/2020 (Shift-III) 136. Which of the following number is divisible by
11?
Ans. (b) ∵ (an – bn) will be divisible by (a + b) and (a
(a) 59609 (b) 45332
– b) if n is an even number. (c) 23581 (d) 44433
⇒ (23)6 – (13)6 SSC MTS 9-10-2017 (Shift-I)
86 – 16 (here n = 6 is an even number) Ans : (a) From option (a),
n = (8 – 1) (8 + 1) By divisibility rule of 11
n = 7, 9 (hence, it is divisible by 7 (5+6+9) – (9+0) = 0 or multiple of 11.
133. If 8-digit number 4432A43B is divisible by 9 20 – 9 = 11
and 5, then the sum of A and B is equal to: Hence the number 59609 is completely divisible by 11.
(a) 8 (b) 7 137. If 465781P is completely divisible by 12, then
(c) 5 (d) 12 what is the value of P?
SSC CHSL –21/10/2020 (Shift-I) (a) 2 (b) 6
Ans. (b) Rule of divisibility for 5 – If the unit digit of (c) 2 or 6 (d) 8
any number is 0 or 5 then that number will be divisible SSC MTS 10-10-2017 (Shift-III)
by 5. Ans. (a) : For any number to be divisible by 12 that
Rule of divisibility for 9– if the sum of all digits of any number must be divisible by 3 and 4
number is exactly divisible by 9, then that number will Rule of divisibility by 3–For any number to be
be divisible by 9. divisible by 3, the sum of all digits of that number
4432A43B = 4 + 4 + 3 + 2 + A + 4 + 3 + B must be divisible by 3.
= 20 + A + B Rule of divisibility by 4–For any number to be
Hence, we can place number 7 in place of A + B divisible by 4, the number formed from last two digits
So that 20 + (A + B) = 20 + 7 = 27 is divisible by 9 of that number must be divisible by 4
Note – (In place of B there will be only 0 or 5) The number obtained on putting P = 2, it is divisible by
both 3 and 4.
B = 0 then, A=7
Hence the number will be also divisible by 12.
B = 5 then, A=2
33
⇒ A+B=7+0=7 4+6+5+7+8+1+2 = = 11
or 2 + 5 = 7 3
134. What should be the value of N to make 46578 12 = 3
396258N divisible by 8? 4
(a) 8 (b) 4 Hence, P = 2 which is the required answer.
(c) 2 (d) 6 138. Which of the following number is divisible by 9.
SSC CHSL –19/10/2020 (Shift-III) (a) 234561 (b) 444123
(c) 555231 (d) 65422
Ans. (b) : ∵ If the last three digits of a number is SSC MTS 10-10-2017 (Shift-II)
divisible by 8 then the number will be divisible by 8. Ans. (b) : Rule of divisibility by 9– If the sum of all
58N 584 digits of any number is divisible by 9 then that number
∴ = = 73
will be divisible by 9.
8 8
Hence, N = 4 From options,
135. How many numbers between 800 to 2000 are (a) 234561 Sum · 21
divisible by 13? (b) 444123 Sum = 18 (divisible by 9)
(a) 92 (b) 90 (c) 555231 Sum · 21
(c) 91 (d) 93 (d) 65422 Sum · 19
SSC CHSL –19/10/2020 (Shift-I) Hence the number 444123 is divisible by 9
EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK
NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

139. If 2785P3 is divisible by 11, then what will be Ans. (b)


the digit in place of P?
(a) 2 (b) 5
(c) 8 (d) 6
SSC MTS 10-10-2017 (Shift-I)
Ans : (b) Rule of divisibility by 11– When the
difference between the sum of digits at odd places and On adding 59–46 =13 to 754 the number will be exactly
divisible by 59
sum of digits at even places of any number is 0 or
multiple by 11 then that number will be divisible by 11 144. How many of the following number are
⇒ (2 + 8 + P) – (7 + 5 + 3) divisible by 42 ?
⇒ (10 + P) – (15) 2646, 1008, 1470, 656, 2478, 1826
(a) 2 (b) 3
⇒ P – 5…………(i)
(c) 4 (d) 5
∵ On putting value of P = 5, the number is divisible by
SSC MTS 7-10-2017 (Shift-I)
11.
Ans. (c) : 2646, 1008, 1470, 656, 2478, 1826
Hence value of P = 5
Numbers divisible by 42– 2646, 1008, 1470 and 2478
140. Which of the following number is divisible by 6.
Hence there are 4 numbers which are divisible by 42.
(a) 23562 (b) 43742
(c) 53422 (d) 44444 145. If A is the smallest three digit number divisible
by both 6 and 7 and B is the largest four digit
SSC MTS 11-10-2017 (Shift-III)
number divisible by both 6 and 7, then what is
Ans. (a) : 6 is only divisible by that number which is the value of B – A?
divisible by both 2 and 3. (a) 9912 (b) 9870
From option (a), (c) 9996 (d) 9954
The number 23562 exactly divisible by 2 and 3. SSC MTS 08/08/2019 (Shift-III)
Hence, it is also divisible by 6. Ans. (b) : L.C.M of 6 and 7· 42
141. Which of the following number is not divisible A is the smallest three digit number divisible by 42
by 4?
(a) 325752 (b) 111184
∴ A = 42 × 3
(c) 222264 (d) 444410 A = 126
SSC MTS 11-10-2017 (Shift-II) Largest 4 digit number divisible by B = 9999 – 3
Ans. (d) : Rule of divisibility by 4– The number 9999
B = 9996 ∵ remainder = 3
formed from the last two digits of any given number 42
must be divisible by 4 then that number will also be Then, B – A = 9996 –126
divisible by 4. = 9870
3257 52 = 13 146. What is the value of x so that the seven digit
(a) (divisible) number 91876x2 is divisible by 72?
4
(a) 2 (b) 3
(b) 1111 84 = 21 (divisible) (c) 5 (d) 7
4 SSC CGL (TIER-I)-2018 – 12.06.2019 (Shift-I)
(c) 2222 64 = 16 (divisible) Ans. (b) : Seven digit number 91876x2 is divisible by
4 72, so, that number will be divisible by 9 and 8.
(d) 4444 10 = (not divisible) Rule of divisible by 9–if the sum of all the digits of
the given number is completely divisible by 9 then the
4 given number will be exactly divisible by 9
Hence, number 444410 is not divisible by 4 Number = 91876x2 = (9 + 1 + 8 + 7 + 6 + x + 2)
142. What is the least number added to 700, so that 33 + x
number becomes multiple of 17? =
9
(a) 3 (b) 12 On putting x = 3, the number will be divisible by 9.
(c) 14 (d) 9 Hence, the value of x + 3
SSC MTS 11-10-2017 (Shift-I) Rule of divisible by 8– Any given number will only be
Ans : (c) On dividing 700 by 17, we get 3 as a divisible by 8 when the number formed by its hundreds,
remainder. tens and unit digit is completely divisible by 8
Hence on adding (17 – 3) 14 to 700 it will becomes ∴ From option (b) on taking x = 3
multiple of 17. The number formed from hundred, tens and unit digits
143. What least number should be added to 754 so = 632
that the number is completely divisible by 59 ? 632
∴ = 0 remainder
(a) 21 (b) 13 8
(c) 16 (d) 7 Hence it is clear on putting x = 3 the number is
SSC MTS 7-10-2017 (Shift-I) divisible by 9187632 by 72.

EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK


NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

147. Which of the following is divisible by 88? 152. How many two digit prime numbers are there
(a) 4987316 (b) 4987136 between 10 to 100 which remains prime
(c) 4978136 (d) 4897136 numbers when the order of their digits is
SSC Sel. Post Phase VIII (M.L.) 09.11.20 (Shift-III) reversed?
Ans (b) : ∵The number, which is divisible by 88 is (a) 8 (b) 9
(c) 10 (d) 12
also divisible by both 8 and 11. SSC CGL 9-3-2018 (Shift-II)
∵ from option (b), Ans. (b) : Number of prime number between 1 to 100
4987136 = 25
11 Prime number between 1 to 10 = 4
=(4 + 8 + 1 + 6) – (9 + 7 + 3) ∴ Prime numbers between 10 to 100 = 21
=19 –19 = 0 or multiple of 11. The required numbers are as follows –
By divisibility rule of 8.
136 , , , 19, 23, 29, , ,41, 43, 47, 53, 59,
= 17
8 61, 67, , , , 83, 89,
Hence it is clear that number 4987136 is divisible by 8 Hence there are 9 prime numbers which will remain
and 11 so this numbers is divisible by 88. prime numbers after reversing their digits
148. Which of the following is divisible by 11?
(a) 8597314652 (b) 8957314652 (III) Problems based on Factors of
(c) 9857136425 (d) 9857314625 Numbers
SSC Sel. Post Phase VII (M.L.) 15.10.19 (Shift-I)
Ans. (b): Rule of divisibility by 11- 153. If y is an integer, then (y3–y) is always multiple
The difference between the sum of digit at even and of _________ .
odd places of any number must be zero or multiple of (a) 5 (b) 7
11 (c) 9 (d) 6
From option (b), SSC MTS 11-10-2017 (Shift-III)
3
(9 + 7 + 1 + 6 + 2) – (8 + 5 + 3 + 4 + 5) Ans. ( d ) : If y is an integer, then (y –y) will always be
= 25 – 25 = 0 multiple of 6
let y is taken as 2–
(II) Problems based on Prime and · (y3–y)
Composite Numbers · (23–2) · 6
It is multiple of 6 hence option (d) is correct
149. What is the sum of digits of a two digit Trick:
indivisible number whose unit and ten's digit The product of n consecutive positive numbers will
are equal? always be divisible by n.
(a) 18 (b) 10 Ex. 15×16×17×18×19 this number will always be
(c) 2 (d) 6 divisible by 5
SSC MTS 14/08/2019 (Shift-I) From the given question,
Ans. (c) : Two digit indivisible number will be 11 in (y3 – y)
which unit and tens digit number is same. = y(y2 – 1) ⇒ y(y – 1) (y + 1)
∴ Sum of digits of number 11 · 1 ± 1 · 2 = (y – 1) (y) (y + 1)
This is the product of 3 consecutive numbers which
150. Which of the following is not a prime number? means the number will always be divisible by 3.
(a) 41 (b) 47 3! = 3×2×1 = 6
(c) 91 (d) 73 Similarly the given number will always be a multiple
SSC MTS 9-10-2017 (Shift-III) of 6
Ans : (c) Prime Number–The number which has only 154. How many multiples of 7 are there from 1 to
two factor i.e. 1 and the number itself. 100 which are not multiples of 4?
For example–2, 3, 5, 7, 31, 37 ........ etc. (a) 14 (b) 11
In the given options 91 has more than two factor (1, 13, (c) 10 (d) 12
7, 91) Hence, 91 is not a prime number. SSC MTS 11-10-2017 (Shift-II)
151. x, y and z are prime numbers and x+y+z = 38. Ans. (b) : Numbers of multiples of 7 from 1 to 100
What is maximum value of x?
100
(a) 19 (b) 23 = = 14
(c) 31 (d) 79 7
SSC CGL (Tier-II) 19-02-2018 L.C.M of 7 and 4 = 28
Ans. (c) : x + y + z = 38 Hence from 1 to 100, number divisible by 7 and 4 =
For the value of x to be maximum the value of y and z 100
= 3 number
must be 2 and 5 respectively 28
x + 2 + 5 = 38 Hence (14–3=11) there are 11 numbers which are
x = 31 divisible by 7 but not by 4

EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK


NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

155. Find the number of prime factors in the ∴ Total number of factors = (a+1) (b+1) (c+1)
product (30)5 × (24)5 . (d+1).....
∴ 3600 = 24 × 32 × 52
(a) 45 (b) 10
Hence number of factors of 3600 = (4+1) (2+1) (2+1)
(c) 35 (d) 30
SSC CGL (Tier-II)-2019 – 18/11/2020 =5×3×3
= 45
Ans. (c) : 305 × 245 = (2 × 3 × 5)5 × (23 × 3)5 2k
20
=2 ×3 ×5 10 5 159. One of the factors of (8 + 52k), where k is an
odd number, is :
∴ Number of Prime factors · 20+10+5 = 35 (a) 88 (b) 84
156. How many natural numbers less than 1000 are (c) 89 (d) 86
divisible by 5 or 7 but NOT by 35? SSC CGL (Tier-II) 11-9-2019
(a) 285 (b) 313
(c) 243 (d) 341 Ans. (c) ∵ k is an odd number
SSC CPO-SI – 11/12/2019 (Shift-I) ∴ k = 1
Ans. (a) 82 + 52 = 64 + 25 = 89
Hence it is divisible by 89.
Formula:
(i) (an+bn), will always be divisible by (a + b)
Where 'n' is an odd number
(ii) (an–bn), will always be divisible by ( a–b)
Total natural numbers below 1000 = 999 Where 'n' is an odd number
999 (iii) (an–bn), will always be divisible by ( a + b) and
Total natural numbers which are divisible by 5= = (a –b)
5
199 Where 'n' is an even number
Now,
999 2k 2k 2 k 2 k k k
Total natural numbers which are divisible by 7 = = (8 + 5 ) = (8 ) + (5 ) = (64 + 25 )
7 ∵ k is an odd number (given)
142
Total natural numbers which are divisible by 35 = ∴ it is clear from formula (i) that number will always
999 be divisible by (64 + 25) = 89
= 28 160. If N = 411 + 412 + 413 + 414, then how many
35
positive factors of N are there ?
∴Total numbers till 999 which are divisible by 5 and 7 (a) 92 (b) 48
but not divisible by 35= (199 + 142 – 2 × 28) = 285 (c) 50 (d) 51
157. Which of the following statement(s) is/are SSC CGL (Tier-II) 9-3-2018
TRUE ? Ans. (a) : N = 411 + 412 + 413 + 414
I. The total number of positive factors of 72 N = 411 (1+4+42+43)
is 12 = 411 × 85
II. The sum of first 20 odd numbers is 400 = 222 × 51 × 171
III. Largest two digit prime number is 97 Positive factors of N = (22+1) (1+1) (1+1)
(a) Only I and III (b) Only II and III = 92
(c) Only I and III (d) All are true 161. If N = 314 + 313 – 12, then what is the largest
SSC CGL (Tier-II) 20-02-2018 prime factor of N ?
Ans. (d) I. 72 = 8 × 9 = 2 × 3
3 2 (a) 11 (b) 79
Number of factor = (3+1) (2+1) (c) 13 (d) 73
= 12 SSC CGL (Tier-II) 9-3-2018
It is correct Ans. (d) : N = 314 + 313 – 12
= 312 [32+3] – 12
II. Sum of first n odd numbers = n2 [∵ n= given = 20] = 312 × 12 – 12
Sum of first 20 odd numbers = 20 = 400 2
= 12[312 – 1]
It is also correct = 12 (36 + 1) (36–1)
III. Largest two digit prime number = 97 (correct) = 12 × 730 × 728
Thus all the statements are true Hence the largest prime factor = 73
162. How many factors of 420 are prime numbers?
158. The number of factors of 3600 is : (a) 3 (b) 15
(a) 42 (b) 44 (c) 7 (d) 4
(c) 45 (d) 43 SSC MTS 10-10-2017 (Shift-II)
SSC CGL (Tier-II) 12-09-2019
Ans. (d) : 420 · 2×2×3×5×7
Ans. (c) : ∵ We know that Hence prime factors – 2, 3, 5, 7 · 4
If N = 2a × 3b × 5c × 7d........ Hence there are 4 prime factors of 420

EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK


NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

163. The sum of two numbers is 7 and their product From option (d),
is 12. What is the sum of their reciprocals? 8 × N = 8 × 6 = 48
7 8 Unit digit = 8
(a) (b) 8×6=6+2
12 15
8=8
7 12 Hence, N = 6
(c) (d)
13 7 168. What is the unit digit of
SSC MTS 10-10-2017 (Shift-II) (217)413×(819)547×(414)624×(342)812?
Ans. (a) : Let the two number be a and b (a) 2 (b) 4 (c) 6 (d) 8
According to question, SSC CGL (Tier-II) 17-2-2018
a+b=7 Ans. (d) :
a×b = 12
1 1
Sum of reciprocals = +
a b
a+b 7
= =
ab 12
164. How many positive factors of 333 are there?
(a) 5 (b) 8
(c) 6 (d) 9 Hence unit digit = 8
SSC MTS 11-10-2017 (Shift-II) 169. What percentage of the numbers from 101 to
Ans. (c) : Factors of 333 = 3 × 3 × 37 1000 have 9 in the unit's digit?
= 32 × 371 (a) 10% (b) 12%
(c) 20% (d) 15%
Postive factors of 333 = (2 + 1) (1 + 1) SSC CHSL –19/10/2020 (Shift-I)
=3×2=6 Ans. (a) : Required number from 101 to 200 = 10
165. How many positive factors of 444 are there? Hence numbers of such number from 101 to 1000 in
(a) 6 (b) 8 which unit digit is 9 = 10 × 9 = 90
(c) 9 (d) 12 Total numbers of numbers from 101 to 1000 = 900
SSC MTS 11-10-2017 (Shift-I) 90
Required % = ×100 = 10%
Ans : (d) Positive factors of 444 = 2 × 2 × 3 × 37 900
= 22 × 31 × 371 170. What is the unit digit of 5124 × 1245?
Number of factors · (2+1) (1+1) (1+1) (a) 5 (b) 1
= 3 × 2 × 2 = 12 (c) 0 (d) 2
SSC MTS 9-10-2017 (Shift-I)
Ans : (c) When any even number is multiplied by 5
(IV) Problems based on Unit Digit then, the unit digit always becomes zero (whatever the
of Numbers power is)
For example–
166. What is the unit digit of 15+25+35+....+205? ⇒ 5 × 4 = 20
(a) 0 (b) 5 ⇒ 125 × 166 = ......0
(c) 2 (d) 4 ⇒ 12244 × 12135 = ......0
SSC CGL (Tier-II) 19-02-2018 ⇒ 5 × 124 = ....0
124 5

Ans. (a) : 171. What is the digit at units place in the product
To obtain unit digit divide the power by 4 and the last (653 × 308 × 402 × 413)?
remainder is taken as the power of the base number. (a) 4 (b) 3
So, (c) 2 (d) 8
11+21+31+41+51+61 +................201 SSC MTS 7-10-2017 (Shift-I)
20(20 + 1) Ans. (a) : 653 × 308 × 402 × 413
S20 = Unit's digit = 3 × 8 × 2 × 3 = 144
2 Unit digit = 4
S20 = 210
Hence unit digit · 0 172 . What is the unit digit of the sum of first 111
whole numbers?
167. If the unit digit of 433 × 456 × 43N is (N + 2), (a) 4 (b) 6
then what is the value of N? (c) 5 (d) 0
(a) 1 (b) 8 SSC CGL (Tier-II) 17-2-2018
(c) 3 (d) 6
Ans. (c) : First 111 whole numbers→ 0, 1, 2, 3 ...........
SSC CGL (Tier-II) 9-3-2018 110
Ans. (d) : Unit digit of 433 × 456 × 43N = (N+2)
n(n + 1)
3×6×N=N+2 Sum of first n natural numbers ⇒
8×N=N+2 2

EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK


NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

110 × (110 + 1) Ans. (c) : Let, the original number be N


= According to the question-
2
= 110 × 111 = 55 × 111
N = 3q + 2
2 Again, q = 7×1 + 5
=5×1=5 q = 12
Hence unit's digit = 5 Then, N = 3×12+2
173. If x = (164)169 + (333)337–(727)726, then what is N = 38
the unit digit of x ? Now, when 38 are divided by 21, we get 17 as
(a) 5 (b) 7 remainder.
(c) 8 (d) 9 177. If a positive integer n is divided by 7, the
SSC CGL (Tier-II) 12-09-2019 remainder is 2. Which of the numbers in the
Ans. (c) : x = (164)169 + (333)337 – (727)726 options yields a remainder of 0 when it is
For unit digit divide the power over base by 4 and divided by 7?
place the remainder as the power of the unit digit of (a) n + 5 (b) n + 2
the base number which is left after dividing by 4 (c) n + 3 (d) n + 1
∴x = (4)1 + (3)1 – (7)2 = 4 + 3 – 49 SSC CHSL–18/03/2020 (Shift-II)
on writing unit digit Ans. (a): According to question,
x = 4 + 3 – 9 = –2
n
x = 10 – 2 = 8 ⇒ remainder = 2
Note– 10 is added to unit digit to make it positive. 7
174. Let x = (633)24 – (277)38 + (266)54. What is the From option (a),
unit digit of x? n +5 2+5
(a) 8 (b) 6 = =1
7 7
(c) 4 (d) 7 Hence remainder = zero
SSC CGL (Tier-II) 11-09-2019 ∵ Hence option (a) is correct
Ans. (a) :
178. When a number is divided by 14, the
x = ( 633) − ( 277 ) + ( 266 )
24 38 54
remainder is 9. If the square of the same
= 324 – 738 + 654 number is divided by 14, then the remainder
= 34 –72 + 62 will be:
=1–9+6 (a) 11 (b) 9
= –2 (c) 8 (d) 10
= –2 + 10= 8 SSC CHSL –21/10/2020 (Shift-II)
Unit digits is always positive, to make it positive, 10 is Ans. (a) Let the number be 23.
added. On dividing 23 by 14 the remainder is 9.
Again, on dividing (23)2 = 529 by 14 the remainder is
(V). Problems based on Remainder 11.
Theorem 179. If a number is divided by 3, the remainder will
175. Given n an integer what is the remainder when be 2. If the number is added by 5 and then
2
(6n +3) is divided by 9? divided by 3, then what will be the reminder?
(a) 2 (b) 3 (a) 0 (b) 3
(c) 1 (d) 2
(c) 1 (d) 0
SSC CHSL –17/03/2020 (Shift-II)
SSC CHSL 08/07/2019 (Shift-II)
Ans. (c) : Let quotient be x
( 6n + 3) 36n 2 + 9 + 36n
2
dividend = divisor × quotient + remainder
Ans. (d) : = = 3x + 2
9 9
According to question,
36n 2 9 36n
= + + = 4n 2 + 1 + 4n ( 3x + 2 ) + 5 3x + 7
9 9 9 =
2
In (6n + 3) all the three terms are divisible by 9 3 3
Hence, the remainder will be zero. ( 3x + 6 ) + 1
=
176. When a number is divided by 3, the remainder 3
is 2. Again, when the quotient is divided by 7, Hence remainder = 1
the remainder is 5. What will be the remainder 180. When 3738, 5659 and 9501 are divided by the
when the original number is divided by 21? greatest possible number x, the remainder in
each case is y. What is the sum of x and y?
(a) 14 (b) 13
(a) 3738 (b) 3673
(c) 17 (d) 16 (c) 3637 (d) 3783
SSC CHSL 11/08/2021 (Shift-I) SSC CPO-SI – 12/12/2019 (Shift-I)
EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK
NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

Ans. (a) The remainder left in each case is y Ans. (c) LCM of 8, 9, 12, 14 and 36 · 504
Let the smallest number be x = 504 × m + 4
According to question number,
(504 × m + 4), is divisible by 11
Hence on putting m = 2
HCF of 1921 , 3842 and 5763 = 1921 x = 1012
The remainder obtained on dividing each by = 1817 Sum of digits of 1012 · 1+0+1+2 = 4
∴ x = 1921, y = 1817
Hence x + y = 3738 185. If a number is divisible by 624, the remainder
181. If x is the remainder when 3 61284
is divided by 5 will be 53. If the same number is divisible by
and y is the remainder when 496 is divided by 6, 16, then the remainder will be:
then what is the value of (2x–y) ? (a) 5 (b) 4
(a) –4 (b) 2 (c) 7 (d) 6
(c) –2 (d) 4 SSC CHSL 13/04/2021 (Shift-II)
SSC CGL (Tier-II) 13-09-2019 Ans. (a) : Formula:

Ans. (c)
361284
=
(3 ) = (80 + 1)15321 = 1 (remainder) Dividend = Divisor × Quotient + Remainder
4 15321

5 5 5 Let the number that divides 624 is N


x=1 624
remainder obtained on dividing 4n by = 4 ⇒ , Remainder = 53
Where n is a natural number N
496 When it is divisible by 16, it can be written as,
= 4 (remainder)
6 ( 39 ×16 + 53)
y=4 N
∴ 2x –y = 2 × 1– 4 = –2
182. If 7183 + 7383 is divided by 36, the remainder ⇒
( 39 × 16 + 16 × 3 + 5 )
is: N
(a) 0 (b) 8 ∴ Required remainder = 5
(c) 9 (d) 13 Hence, option (a) is correct.
SSC CHSL 09/08/2021 (Shift-I) 186. When an integer n is divided by 6, the
Ans. (a) : On am + bm, if m is an odd number remainder is 5. What is the remainder if 9n is
then the sum of (a+b) is divisible by 36 divided by 6?
71 + 73 144 (a) 4 (b) 3
So, = =4 (c) 5 (d) 2
36 36
Then, remainder = 0 SSC CHSL 15/04/2021 (Shift-II)
Ans : (b) When an integer n is divided by 6, the
183. When a number M is divided by 7, the remainder is 5.
remainder is 6. What is the remainder if the
square of M is divided by 7? ∴ Number = Divisor × Quotient + Remainder
(a) 3 (b) 4 ⇒ n = 6q +5
(c) 1 (d) 2 According to the question,
SSC CHSL 19/04/2021 (Shift-III) If 9n is divided by 6,
Ans. (c) : If M is divided by 7, the remainder is 6 that ∴9n = 9 (6q + 5)
can be written as, ⇒ 9n = 54q + 45
M = 7x + 6 for integer x. ⇒ 9n = 54q + 42 +3
2
Then, M is divided by 7 that can be written as, ⇒ 9n = 6(9q + 7) + 3
2
M = (7x + 6) 2 So, 3 is remainder if 9n is divided by 6.
2 Hence, option (b) is correct.
= 49x + 84x + 36
2
= 49x + 84x + 35 +1 187. If 3147 + 4347 is divided by 37, the remainder is:
(a) 2 (b) 3
So, (49x2 + 84x + 35) is divisible by 7 and leaves
remainder 1. (c) 0 (d) 1
SSC CHSL 09/08/2021 (Shift-III)
Hence, option (c) is correct. n n
184. Let x be the least number which when divided Ans. (c) : (a + b ) is divisible by (a + b) if n is odd
by 8, 9, 12, 14 and 36 leaves a remainder of 4 in ∴ 31 + 43 is divisible by (31 + 43) = 74
47 47

each case, but x is divisible by 11. The sum of But 74 is the multiple of 37, so 3147 + 4347 is also
the digits of x is____. exactly divisible by 37.
(a) 5 (b) 9
(c) 4 (d) 6 ∴ Remainder = 0
SSC CPO-SI 13/12/2019 (Shift-II) Hence, option (c) is correct.

EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK


NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

188. What is the remainder when we divide 450 +750 n 10


by 65? ∴ = = 3 (remainder)
7 7
(a) 1 (b) 2 6n 6 × 10 60
(c) 0 (d) 3 And, = = = 4 (remainder)
SSC Sel. Post Phase VIII (G.L.) 09.11.20 (Shift-2) 7 7 7
192. If 7 divided a positive integer n, the remainder
450 + 750 ( 4 ) + ( 7 )
2 25 225
1625 + 4925 is 2. Which of the following numbers gives a
Ans. (c) : = = reminder of 0 when divided by 7?
65 65 65
(a) n + 5 (b) n – 5
∵ (an + bn) is always divisible by (a + b)
(c) n + 2 (d) n + 1
where n is an odd number SSC CGL (Tier-I)-2019 – 07/03/2020 (Shift-II)
∴ 1625 + 4925 is always divisible by (16 + 49) = 65 Ans. (a) : Let n = 9
Hence remainder = 0 On dividing by 7 remainder found = 2
189. The ratio of divisor and remainder is 3 : 2 and From option,
ratio of divisor and quotient is 7:12. If n + 5 = 14 is exactly divisible by 7
remainder is 14 then what is the remainder 193. If 5 divided the integer n, the remainder is 2.
obtained when the dividend is divided by 9? What will be the remainder if 7n is divided by
(a) 3 (b) 6
(c) 4 (d) 5 5?
SSC MTS 21/08/2019 (Shift-I) (a) 1 (b) 3
(c) 2 (d) 4
Ans. (d) : The ratio of divisor and remainder = 3 : 2 =
3x, 2x SSC CGL (Tier-I)-2019 – 09/03/2020 (Shift-II)
And ratio of divisor and quotient = 7 : 12 = 7y, 12y Ans. (d) : Let integer (n) = 7
if remainder = 14 then 2x = 14 ⇒ x = 7 Remainder left on dividing 7 by 5 = 2
Then, divisor 3x = 3×7 = 21, but divisor is 7y then 7y 7n = 49
= 21, y=3 Remainder left on dividing 7n by 5 = 4
then quotient 12y = 12×3 = 36 194. M is the largest three digit number which when
Now, dividend = divisor × quotient + remainder divided by 6 and 5 leaves remainder 5 and 3
dividend · 21×36+14 = 770 respectively. What will be the remainder when
Then the remainder obtained on dividing the dividend M is divided by 11 ?
by 9 = (a) 1 (b) 2
(c) 3 (d) 4
SSC CGL (Tier-II) 21-02-2018
Ans. (d) : The largest 3-digit number which when
divided by 6 and 5 leaves remainder as 5 and 3
remainder · 5 998, 993, 988, 983
190. What is the remainder when (12797+9797) is Hence 983 is that number which when divided by 6
divided by 32 ? and 5 leaves remainder 5 and 3
(a) 0 (b) 4 Respectively
(c) 2 (d) 7 ⇒M = 983
SSC CGL (Tier-II) 13-09-2019 ⇒M ÷ 11 = 983 ÷ 11
Ans. (a) : remainder = 4
12797 + 9797 195. How many natural numbers are there between
=
32 1000 to 2000, which when divided by 341 leaves
12797 9797 remainder 5 ?
= + (a) 3 (b) 2
32 32 (c) 4 (d) 1
(128 − 1) ( 96 + 1)
97 97

= + SSC CGL (Tier-II) 21-02-2018


32 32 Ans. (a) : Natural numbers between 1000 and 2000 =
= (–1) + (1)97 = – 1 + 1 = 0
97
1000 < 341 K + 5 < 2000
191. When an integer n is divided by 7, so the Where K is taken as 3, 4, 5
remainder is 3. If 6n is divided by 7, what will K = 3 then 341 K + 5 = 341×3+5
be the remainder? = 1028
(a) 1 (b) 4 K = 4 then 341 K + 5 = 341 × 4 + 5 = 1369
(c) 0 (d) 2
SSC CGL (TIER-I)-2018 – 19.06.2019 (Shift-III)
K = 5 then 341 K + 5 = 341 × 5 + 5
= 1710
Ans. (b) : In such questions choose such number
which when divided the obtained remainder is Hence the numbers of natural numbers between 1000
according to the given question and 2000 are three which when divided by 341
∴ Let n = 10 leaves 5 as a remainder

EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK


NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

Trick: 199. N is the largest two digit number, which when


2000 divided by 3, 4 and 6 leaves the remainder 1, 2
= Integer quotient = 5 and 4 respectively. What is the remainder
341
when N is divided by 5?
1000 (a) 4 (b) 2
And = Integer quotient = 2
341 (c) 0 (d) 1
∴ The natural numbers b/w 1000 to 2000 which when SSC CGL (Tier-II) 17-2-2018
divided by 341 leaves 5 as a remainder = 5 – 2 = 3 Ans. (a) : L.C.M of 3, 4 and 6 = 12
196. M is the largest 4 digit number, which when
divided by 4, 5, 6 and 7 leaves remainder as 2,
[3 − 1 = 4 − 2 = 5 − 3 = 2 ]
3, 4 and 5 respectively. What will be the Required number = 12k–2
remainder when M is divided by 9 ? on putting k = 8
(a) 2 (b) 1 = 94
(c) 3 (d) 6 Remainder on dividing 94 by 5 · 4
SSC CGL (Tier-II) 20-02-2018 200. If 14331433×1422×1425 is divided by 10, then
Ans. (b) : Largest four digit number = 9999 what is the remainder?
L.C.M of 4, 5, 6, 7 = 420 (a) 0 (b) 8
∵ The difference between divisor and remainder is (c) 9 (d) 3
same SSC CPO-SI 25/11/2020 (Shift-I)
(4–2 = 2, 5–3 = 2, 6–4 = 2, 7–5 =2) Ans. (a) : Given-
∴ Required number = 420 K – 2 Number · 14331433× 1422 × 1425
= (K = 1, 2, 3 .......)
on putting K = 23 ∵ Last digit of number · 3×2×5 = 30
= 420 × 23 – 2
= 9658
∵ Last digit is 0
According to question, Hence on dividing by 10 the remainder obtained will
∴ 9658 ÷ 9 be zero
Remainder = 1 201. When a number is successively divided by 3, 4
197. N is the smallest three digit prime number. and 7, the remainders obtained are 2, 3 and 5,
When N is divided by 13, then what will be the respectively. What will be the remainder when
reminder? 84 divides the same number?
(a) 8 (b) 9 (a) 71 (b) 53
(c) 7 (d) 10 (c) 48 (d) 30
SSC CGL (Tier-II) 19-02-2018 SSC CPO-SI 24/11/2020 (Shift-II)
Ans. (d) The smallest three digit prime number (N)=101 Ans. (a) : When number is divided by 7 then the
Remainder on dividing 101by 13 = 10 remainder obtained 5 hence number = 7x+5
198. The sum of the digits of a two-digit number is On dividing the same number by 4 is obtained as
1 remainder 3, hence number = 4(7x+5)+3
of the number. The unit digit is 4 less than
7 On dividing the same number by 3 the remainder
the tens digit. If the number obtained on a obtained is 2
reversing its digits is divided by 7, then Hence number = 3[4(7x+5)+3]+2
remainder will be : ∴ Number = 3[28x + 23] +2
(a) 4 (b) 6 = 84x + 69 + 2
(c) 1 (d) 5 = 84x + 71
SSC CGL (Tier-II) 11-9-2019 Hence on dividing the number by 84, 71 is obtained as
Ans. (b) : Let number = 10x + y remainder.
According to question – 202. The remainder when 72 × 73 × 78 × 76 is
10x + y = 7 ( x + y ) _____(i) divided by 35 is:
x = y + 4 ________(ii) (a) 12 (b) 15
(c) 22 (d) 8
10y + 40 + y = 7 ( y + 4 + y ) SSC CPO-SI 24/11/2020 (Shift-I)
10y + 40 + y = 14y + 28 Ans. (d) : By remainder theorem,
3y = 12
y =4 +2 × +3 × +6 × +8 +1 × +8
72 × 73 × 76 × 78 = 36 × 8
∴ x =4+4=8 35 35
Hence number = 84
= 1×8 = 8
Reversing the digits and dividing by = 48 203. If 14331433 × 1422 × 1425 is divided by 12,
7
then what is the remainder?
= 6×7 + 6 (a) 9 (b) 3
7
(c) 6 (d) 8
⇒ Remainder = 6 SSC CPO-SI 23/11/2020 (Shift-I)
EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK
NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

Ans. (c): If 14331433 × 1422 × 1425 is dividing by 12


R1 = 1, R2 = 6, R3 = 9 7 × 5 ×10 × 8 6 × 2 12
R = R1 × R2 × R3 = = =
34 34 34
= 1 × 6 × 9 = 54 Hence remainder · 12
54
R= =6 208. If 2941 + 37 41 is divided by 33, then the
12 remainder is:
Hence the remainder obtained = 6 (a) 3 (b) 1
204. When 2388, 4309 and 8151 are divided by a (c) 0 (d) 2
certain 3-digit number, then remainder in each SSC CHSL –19/10/2020 (Shift-II)
case is the same. The remainder is:
(a) 15 (b) 39 Ans.(c) : ( a n + b n ) is divisible by (a + b) when n is
(c) 23 (d) 19 odd
SSC CPO-SI – 09/12/2019 (Shift-II) 2941 + 3741 is divisible by (29 + 37 = 66)
Ans. (a) Let remainder be r Hence, 2941 + 3741 66 divisible by 33
∴ Remainder = 0
209. If a number is divided by 899, then remainder
is 63. If the same number is divided by 29, then
remainder will be:
Factor of 1921 = 113 × 17 (a) 10 (b) 2
Hence the three digit number = 113 (c) 4 (d) 5
2388 SSC CHSL –26/10/2020 (Shift-I)
∴ ⇒ remainder = 15
113 Ans. (d): ∵ 899 is divisible by 29.
205. When a certain number is divided by 65, then ∴
remainder is 56. When the same number is 29 ) 63 ( 2
divided by 13, then remainder is x. What is the 58
value of 5x – 2 5 Remainder
(a) 13 (b) 2 7 210. When an integer n is divided by 5, then
(c) 2 2 (d) 3 2 remainder is 3. What is the remainder if 8n is
divided by 5?
SSC CPO-SI – 11/12/2019 (Shift-II) (a) 4 (b) 2
Ans. (d) Remainder obtained on dividing 56 by 13 · 4 (c) 3 (d) 1
∴ x=4 SSC CHSL –12/10/2020 (Shift-III)
5x − 2 = 5 × 4 − 2 = 18 = 3 2 Ans. (a) : According to question,
206. If r is the remainder when each of 4749, 5601 Number in first condition (n) = 5K + 3
and 7092 is divided by the greatest possible ( ∵ K = quotient)
nd
number (d >1), then the value of (d + r) will be: Number in 2 condition (8n) = 40K + 24
(a) 298 (b) 276 24
(c) 282 (d) 271 Required remainder = =4
5
SSC CPO-SI – 11/12/2019 (Shift-I)
211. When (7777+77) is divided by 78, the remainder
Ans. (b) is:
(a) 77 (b) 75
(c) 76 (d) 74
SSC CHSL –12/10/2020 (Shift-II)
7777 + 77
H.C.F of 852, 1491 and 2343 · 213 Ans. (c) :
78
The remainder left on dividing each number by
( )
77
213 · 63 − 1 + 77 −1 + 77 −1 − 1 −2
= = = = = 78 – 2 = 76
∴ d = 213, r = 63 78 78 78 78
Hence d + r = 276 212. In a question on division, the divisor is 6 times
207. The remainder when 75 × 73 × 78 × 76 is the quotient and 3 times the remainder. If the
divided by 34 is : remainder is 40, then find the dividend.
(a) 15 (b) 18 (a) 2455 (b) 2440
(c) 22 (d) 12 (c) 2450 (d) 2445
SSC CPO-SI 23/11/2020 (Shift-II) SSC CHSL –19/03/2020 (Shift-II)
Ans. (b) :
75 × 73 × 78 × 76
Ans. (d) : ∵ dividend = divisor × quotient + remainder
34
quotient · x, divisor · 6x
( 68 + 7 ) × ( 68 + 5) × ( 68 + 10 ) × ( 68 + 8 )
= ∵ remainder · 40
34
EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK
NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

∴ divisor · 3 times of remainder Ans. (d) : In these type of questions, if first divisor is
= 40×3 = 120 divisible by second divisor
∴ 6x = 120 ⇒x = 20
dividend· 120×20+40
( remainder )2
Then the required remainder =
= 2400 + 40 = 2440 second divisor
213. If a number is divided by 30 then it leaves 17 as ( 4)
2
16
a remainder. What will be the remainder when = ==1
16 16
the same number is divided by 10?
(a) 7 (b) 3 Hence required remainder = 0
(c) 1 (d) 2 218. What is the largest two digit number which
SSC MTS 9-10-2017 (Shift-I) when divided by 6 and 7 gives remainder 3 and
Ans : (a) Let number be x 4 respectively?
and quotient be P (a) 81 (b) 94
dividend = divisor × quotient + remiander (c) 83 (d) 84
x = 30 × P + 17 SSC MTS 08/08/2019 (Shift-I)
on dividing by 10 Ans. (a) : L.C.M of 6 and 7 · 42
30P + 17 ∴ required number = 42k – 3
= 7 (remainder)
10 k=2
214. A number when divided by 36 leaves ∴ Number = 42 × 2 – 3 = 81
remainder 25. What is the remainder when the 219. What will be the remainder when 421 is
same number is divided by 6? divided by 11?
(a) 0 (b) 1
(c) 2 (d) 4 (a) 3 (b) 5
SSC MTS 10-10-2017 (Shift-I) (c) 7 (d) 4
Ans : (b) Let assume that on dividing number by 36, K SSC MTS 9-10-2017 (Shift-III)
is obtained the quotient and 25 is the remainder Ans : (a)
∴ Dividend = 36 × K + 25
= 6 × 6K + 6 × 4 + 1
= 6 (6K + 4) + 1
Hence on dividing by 6, 1 is left as remainder
215. What is the remainder when 622 is divided by 13?
(a) 2 (b) 11 220. What will be the remainder when (401 + 402 +
(c) 9 (d) 17 403 + 404) is divided by 4?
SSC MTS 11-10-2017 (Shift-II) (a) 10 (b) 2
Ans. (b) : (c) 6 (d) 3
SSC MTS 9-10-2017 (Shift-III)
Ans : (b) 401+ 402+ 404 = 1610
on dividng 1610 by 4
Hence on dividing 622 by 13 will give the remainder
11.
216. What will be the remainder when (631 × 632 ×
633) is divided by 5?
(a) 6 (b) 1
(c) 4 (d) 3 221. When an integer n is divided by 8, the
SSC MTS 11-10-2017 (Shift-I) remainder is 3. What will be the remainder if
Ans : (b) 6n – 1 is divided by 8?
631× 632 × 633 (a) 4 (b) 1
= (c) 0 (d) 2
5 SSC CGL (TIER-I)-2018 – 13.06.2019 (Shift-III)
1× 2 × 3 6
= = Ans. (b) : ∵ On dividing n by 8, the remainder is 3.
5 5
Remainder · 1 ∴ we can take n = 8 + 3 = 11
217. A number when divided by 16 leaves a On putting n = 11 in 6n –1
remainder 4. When the square of the number is 65
= 1 (remainder)
divided by 16, what will be the remainder ? 8
(a) 1 (b) 2 222. When 732 is divided by a positive integer x,
(c) 3 (d) 0 then remainder is 12. How many values of x
SSC MTS 7-10-2017 (Shift-I) are there?
EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK
NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

(a) 19 (b) 18 226. When a certain number is divided by 52, the


(c) 16 (d) 20 remainder is 49. When the same number is
SSC CGL (Tier-I)-2019 – 04/03/2020 (Shift-I) divided by 13, the remainder is x. What is the
Ans. (d): Number divisible by x = 732–12 = 720 value of 5x − 1 ?
= 24 × 32 × 51 (a) 11 (b) 6
The value of x will always be greater than 12 (c) 8 (d) 7
Number of factors of 720 = (4+1) × (2+1) × (1+1)
SSC Sel. Post Phase VIII (H.L.) 09.11.20 (Shift-I)
= 30
But in these factors 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10 and 12 are Ans. (d) : dividend = divisor × quotient + remainder
included or it is less than 12 D = Q1 × 52 + 49
Hence, possible values of x = 30–10 = 20 D = Q2 × 13 + x
223. When a positive integer is divided by d, then ∵ 52 is divisible by 13 so we can suppose that D is
remainder is 15. When ten times of the same
number is divided by d, then remainder is 6. divisible by 13 and this gives 49 as remainder but again
The least possible value of d is: 49 can be divided by 13 (∵ 49 > 13)
(a) 12 (b) 16 This gives 10 as remainder which is equal to x
(c) 18 (d) 9
SSC CGL (Tier-I)-2019 – 05/03/2020 (Shift-II) ∴ 5x − 1 = 5 ×10 − 1 = 49 = 7
Ans. (b) : Let positive integer = x 227. When (236 –1) is divided by 9, the remainder is:
x (a) 0 (b) 1
= 15 (remainder) (c) 8 (d) 2
d
SSC Sel. Post Phase VII (M.L.) 15.10.19 (Shift-I)
10x
= 150 = (144 + 6)
d
Ans. (a) :
(2 36
− 1)
So, d will be factor of 144 and will be greater than 15 9
∴ minimum value of d · 16
224. What is the remainder when we divide 570 + 770 (2 ) 3 12
−1
by 74 ? 9
(a) 7 (b) 1
(c) 5 (d) 0 8 −1
12

SSC CGL (Tier-I)-2019 – 07/03/2020 (Shift-III) 9


( 9 − 1) − 1
12
570 + 770
Ans. (d) :
74 9
(52 )35 + (7 2 )35 1 −1
= =0
74 9
2535 + 4935 Hence remainder = 0
=
74
∵an + bn will be only divisible by (a + b) when n is an (VI) Problems based on Progression
odd number 1 1 1 1 1
as 35 is odd
35 35
228. Evaluate : + + + + .
Hence 25 + 49 will be divisible by 25 + 49 = 74 15 35 63 99 143
∴ remainder · 0 5 7
(a) (b)
225. When 200 is divided by a positive integer x, the 39 39
remainder is 12. How many values of x are 4 10
possible? (c) (d)
(a) 2 (b) 3 39 39
SSC CGL (Tier-II)-2019 – 18/11/2020
(c) 6 (d) 8
SSC Sel. Post Phase VIII (H.L.) 09.11.20 (Shift-I) Ans. (a) : 1 + 1 + 1 + 1 + 1
200 15 35 63 99 143
Ans. (b) : ∵ ⇒ remainder = 12
x 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 
=  − + − + − + − + − 
∴x > 12 2  3 5 5 7 7 9 9 11 11 13 
188 + 12 1  1 1  1 10 5
Then, ⇒ =  −  = × =
x 2  3 13  2 39 39
188 = 22 × 471 229. If P = 22 + 62 + 102 + 142 + .... 942 and Q = 12 +
Total factors of 188 = (2 + 1) × (1 + 1) = 6
52 + 92 + .... 812, then what is the value of P–Q ?
which means number of total values = 6 (but x > 12) (a) 24645 (b) 26075
∴ x ≠ 1,2,4 (c) 29317 (d) 31515
The number of total values = (6 – 3) = 3 SSC CGL (Tier-II) 20-02-2018

EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK


NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

Ans. (b) : P = 22 + 62 + 102 + 142 + .... 942 Where n = Total number of terms
Q = 12 + 52 + 92 + .... 812 143 + 163 + 183 + ....... + 303 = 2 [15(15 + 1) ] − 2 [ 6(6 + 1)]
2 2
According to the question, 2 2 2 2
P–Q = [(22–12) + (62–52) + (102–92) + (142–132) + ..... 2(15 × 16 ) – 2(6 × 7 )
(822–812) + 862 + 902 + 942] = 2 × 62 (52 × 82 – 72) = 2× 62 (25 × 64 – 49)
= 72(1600 – 49)
= [3 + 11 + 19 + 27 +............ 163] + 862 + 902 + 942
= 72(1551) = 111672
∵ a = 3, d = 8, l = 163, n = ? 233. What is the value of 162 + 172 + 182 + ......252 ?
163 = 3 + (n–1)8, n = 21 (a) 4325 (b) 4465
 21  (c) 4105 (d) 4285
SOM =  (2 × 3 + ( 21 − 1) 8 + 862 + 902 + 942 SSC MTS 9-10-2017 (Shift-I)
2 
= 1743 + 7396 + 8100 + 8836 = 26075 Ans : (d)
230. What is the sum of n(n + 1)(2n + 1)
Sum of square of n numbers =
1 1 1 1 6
1 + 4 + 7 + 10 + ....... upto 20 terms ?
2 6 12 20 ∴ Required sum ·
(a) 12410/21 (b) 12412/21 (12 + 22 + 32 + ......... + 252) – (12 + 22 + 32 +......+ 152)
(c) 12433/21 (d) 1179/2 25(25 + 1)(25 × 2 + 1) 15(15 + 1)(15 × 2 + 1)
SSC CGL (Tier-II) 9-3-2018 −
6 6
1 1 1 1
Ans. (a): 1 + 4 + 7 + 10 ........upto 20 terms 25 × 26 × 51 15 × 16 × 31
= − = 5525 – 1240 = 4285
2 6 12 20 6 6
1 1 1
= (1+4 + 7 +..... upto 20 terms) + + + .... up to 20
2 6 12 (VII) Problems based on Arithmetic
1 1 1  and Geometric Progression
terms  + + ..... upto 20 terms 
 2 6 12 
= (1+4+7+ ........ upto 20 terms) + 234. Find the sum of 6 + 8 + 10 + 12 + 14 +...... + 40.
(a) 424 (b) 1600
 1 1 1 1 1 1 1 (c) 400 (d) 414
 1 − + − + − + ...... − 
 2 2 3 3 4 20 21  SSC CGL (Tier-II)-2019 – 18/11/2020
20  1 Ans. (d) : According to question.
= [ 2 + 19 × 3] +  1 −  6 + 8 + 10 + 12 + 14 + .......... + 40
2  21  6 + (n - 1)× 2 = 40
20 20 12410 2n – 2 = 34
= 10 × 59 + = 590 = n = 18
21 21 21
231. If (1/21) + (1/22) + (1/23) +....+ (1/210) = 1/k, then n
what is the value of k ? = [a + ℓ]
2
(a) 512/511 (b) 1024/1023 Hence the sum of AP
18
(c) 511/512 (d) 1023/1024 = (6 + 40)
SSC CGL (Tier-II) 9-3-2018 2
Ans. (b) : ⇒ 9 × 46 = 414
Trick:
1 1 1 1 1 6 + 8 + 10 + 12 + 14 + .......... + 40
1
+ 2 + 3 + ........ + 10 =
2 2 2 2 k 2(3+4+5+6+7+………..+20)
1 a (1 − r )  20× 21 
n
1 1 2 − 3 = 2(210 – 3)
∵ 1 + + 2 + ..... + n =
r r r 1− r  2 
= 2 × 207
1 1 
1 −  = 414
2  210  1 1 1
= , 1 − 10 = 235. The value of 1 + 3 + 5 + 7 + ................(2n – 1) is:
1 k 2 k
1− (a) (2n – 1 ) × (2n –1) (b) n × n
2
1023 1 n n(n + 1)
= (c) (d)
1024 k 2 2
1024 SSC CHSL –18/03/2020 (Shift-III)
k= Ans. (b) : 1+3+5+7+ ----------------- (2n–1)
1023
∵the given number series is in AP
232. What is the value of 143 + 163 + 183 + .... + 303?
(a) 134576 (b) 120212 d=3–1=2
(c) 115624 (d) 111672 ∵ n = number of terms  n
SSC CGL (Tier-II) 17-2-2018  a = first term  Sum =  2a + ( n − 1) d 
 d = common difference  2
Ans. (d) :  
The sum of cubes of even numbers n 2n
=  2 × 1 + ( n − 1) × 2  = [1 + n − 1] = n × n
= 2 [ n(n + 1)]
2
2 2

EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK


NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

236. What is the sum of first 40 terms of 240. What is the sum of all 3 digit positive integers
1+3+4+5+7+7+10+9+ .....? divisible by 11 ?
(a) 1010 (b) 1115 (a) 44550 (b) 43550
(c) 1030 (d) 1031 (c) 42550 (d) 45550
SSC CGL (Tier-II) 19-02-2018 SSC MTS 7-10-2017 (Shift-I)
Ans. (c) : 1+3+4+5+7+7+10+9+ ..... up to 40 terms Ans : (a) Three digits numbers which are divisible by 11
= (1+4+7+10+13+ ..... up to 20 terms) + 110, 121, 132 ....... 990
(3+5+7+9+..... up to 20 terms) a = 110, d = 11, l = 990
20 20 from the formula of AP,
=  2 ×1 + ( 20 − 1) × 3 +  6 + ( 20 − 1) × 2 l = a + (n–1)d
2 2
= 10 [2+57] + 10 [6+38]= 590 + 440 = 1030 990 = 110 + (n–1)×11
237. How many numbers less than 350 are multiples 880
= n −1
of both 4 and 3? 11
(a) 29 (b) 31 (c) 30 (d) 28 n = 81
SSC MTS 9-10-2017 (Shift-II) n
Sum S = [ a + ℓ ]
Ans. (a) : L.C.M of 3 & 4 · 12 2
Numbers less than 350 which are multiples of 3 & 4 81
12, 24, 36, 48 ..............348 S= [110 + 990]
2
In AP a =12 81
d =12 S= × 1100
Tn = 348 2
Number of terms = n S = 44550
∴ a + (n–1).d = Tn 241. What is the average of all the natural numbers
12 + (n–1).12 = 348 from 49 to 125?
12 + 12n – 12 = 348 (a) 85 (b) 87
12n = 348 (c) 88 (d) 86
n = 29 SSC MTS 05/08/2019 (Shift-I)
Hence the number of such terms = 29 Ans. (b) : Given 49, 50, 51, 52 .................. 125
Trick: first terms (a) = 49
L.C.M of 4 & 3 = 12 common difference (d) = 50 – 49 = 1
350 last term (l) = 125
= quotient = 29 From, ℓ = a + (n − 1) × d
12
Hence required number of numbers = 29 125 = 49 + (n − 1) ×1
238. What is the sum of all natural numbers ⇒ (n − 1) = 76
between 1 and 200 which are multiples of 5? ⇒ n = 77
(a) 3900 (b) 4100
Hence sum of natural numbers from 49 to 125
(c) 4155 (d) 4235
n
SSC MTS 9-10-2017 (Shift-II) = (a + ℓ)
Ans. (a) : Numbers which are multiples of 5 between 2
between 1 and 200 = 5, 10, 15, ............... 195 77
= (49 + 125)
The given series is in A.P 2
where, a = 5 n = 39 l = 195 77
n = × 174
Hence sum = (a + l ) (where l = last term) 2
2 = 77 × 87
39 39 Average of natural number from 49 to 125
= (5 + 195) = × 200 = 3900
2 2 77 × 87
= = 87
239. How many multiples of 5 are there from 1 to 77
200 which are not multiples of 4. 242. How many multiples of 6 are there from 1 to
(a) 40 (b) 30 (c) 25 (d) 35 200 which are not multiple of 4 ?
SSC MTS 10-10-2017 (Shift-II) (a) 16 (b) 17
Ans. (b) : (c) 19 (d) 15
Trick: SSC MTS 11-10-2017 (Shift-I)
200 Ans : (b)
= 40 which denotes the total number of factors of
5 198 − 6
5 from 1 to 200. Multiples of 6 from 1 to 200 (n6) = +1
6
In 40 numbers, the numbers which are multiples of 4, 192
and 5 both L.C.M of 4 and 5 = 20 = +1
6
200 = 32 + 1 = 33
= 10
20 L.C.M of 6 and 4 which means number of multiples of
Hence required numbers = (40 – 10) = 30 12 (n12)
EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK
NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

192 − 12 (a) 2500 (b) 1000


= +1 (c) 625 (d) 2250
12
180 SSC MTS 13/08/2019 (Shift-III)
= +1 Ans. (a): Let numbers be = 2x, 3x and 5x
12
= 15 + 1 then, 2(2x + 3x + 5x) = 200
= 16 20x = 200
Numbers of multiples which are multiples of 6 but not x = 10
multiple of 4 = n6 – n12 then the square of the greatest number = (5x)2
= 33 – 16 = (5 × 10)2
= 17 = 2500
247. In a two-digit number, its unit digit exceeds its
tens digit by 2 and that the product of the given
(VIII) Miscellaneous number and the sum of its digits is equal to
243. What is the value of 603 × 597 ? 460. The number is:
(a) 48 (b) 64
(a) 359991 (b) 359997
(c) 36 (d) 46
(c) 360003 (d) 359996 SSC CGL (Tier-II)-2019 – 18/11/2020
SSC MTS 11-10-2017 (Shift-II)
Ans. (d) : From option (d),
Ans. (a) : 603 × 597 = ? Let two digit number = 46
= (600 + 3) × (600 – 3) Hence 46 ×10 = 460
= (600) – (3) [From (a+b) (a – b) = a – b ],
2 2 2 2
∴ number is 46
= 360000 – 9 248. If 56 × 75 × 60 × 84 × 210 = 2p × 3q × 5r × 7s,
= 359991 then what is the value of [(p+q)/s]+r ?
244. The average of 1088 real numbers is zero. At (a) 6 (b) 8
most how many of them can be negative? (c) 12 (d) 10
(a) 544 (b) 1087 SSC CGL (Tier-II) 18-02-2018
(c) 100 (d) 88 Ans. (b) :
SSC CHSL 11/07/2019 (Shift-I) 56 × 75 × 60 × 84 × 210 = 2p × 3q × 5r × 7s
Ans. (b) : Since the average of 1088 real numbers will 28 × 34 × 54 × 73 = 2p × 3q × 5r × 7s
be zero. Hence the maximum negative numbers can be On comparing the powers,
1087 while 1088 number will be such number that the p = 8, q = 4, r = 4, s = 3
sum becomes zero i.e positive. on substituting the value of p, q, r and s in
Trick:
According to question,  (p + q) 
 +r
x1 + x 2 + x 3 + X 4 ......... + x1088  s 
=0
1088 8 + 4 
 3  + 4 = 8
∴ x1 + x2 + x3 + x4 + ….....+ x1088 = 0
The maximum number of negative real numbers can be 249. If A = 0.abcabc....., then by what number A
1087 out of 1088 and the value of remaining positive should be multiplied so as to get an integeral
number will be such that it is equal to the sum of 1087 value ?
negative real numbers. (a) 2997 (b) 1000
245. The number 1563241234351 is: (c) 1998 (d) Both 2997 and 1998
(a) divisible by both 3 and 11 SSC CGL (Tier-II) 9-3-2018
(b) neither divisible by 3 nor by 11
(c) divisible by 3 but not by 11 Ans. (d) : A = 0.abc abc .......
(d) divisible by 11 but not by 3 A = 0.abc
SSC CPO-SI 13/12/2019 (Shift-II) abc
Ans. (b) Sum of digits number 1563241234351 = 40 A=
999
(which is not divisible by 3)
Hence the number will not divisible by 3 Multiply 999 or an multiple of 999 to A to make it an
Again, Sum of digits of odd places ∼ Sum of digits of integer
even places 2997 = 999 × 3
⇒ (1 + 3 + 3 + 1 + 2 + 6 + 1) ~ (5 + 4 + 2 + 4 + 3 + 5) 1998 = 999 × 2
⇒ 17 ~ 23 250. The sum of two positive numbers is 14 and
difference between their squares is 56. What is
⇒ 6 (which is neither divisible 11 nor zero) the sum of their squares ?
Hence the number is not divisible by 11
(a) 106 (b) 196
246. If three numbers are in the ratio 2 : 3 : 5 and
the twice of their sum is 200. The square of the (c) 53 (d) 68
largest of three numbers is: SSC CGL (Tier-II) 9-3-2018
EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK
NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

Ans. (a) : Let two positive numbers be x and y 254. If the difference between two numbers is 6 and
the difference between their squares is 60, what
x + y = 14 ........... (1) 
 ..............[ Given ] is the sum of their cubes?
x 2 - y 2 = 56 ........ (2)  (a) 945 (b) 678
(x+y) (x–y) = 56 (c) 894 (d) 520
x – y = 4 ....... (3) SSC CHSL –17/03/2020 (Shift-III)
On solving equation (1) and (3), Ans. (d) Let there be two numbers a and b respectively
x = 9, y = 5 According to question ,
Sum of their squares a – b = 6, ....................(i)
2
= 81 + 25 = 106 a – b2 = 60
∵ a – b2 = (a – b) (a + b)
2
251. A and B are positive integers. If A + B + AB = 60 = 6(a + b)
65, then what is the difference between A and B a + b = 10 ...................(ii)
(A, B ≤ 15)? From eq (i) & (ii),
(a) 3 (b) 4 a = 8, b = 2
(c) 5 (d) 6 ∴ (a + b)3 = a3 + b3 + 3ab(a + b)
SSC CGL (Tier-II) 17-2-2018 103 = a3 + b3 + 3 × 8 × 2 (10)
Ans. (c) : A + B + AB = 65 1000 = a3 + b3 + 480
on putting A = 10, B = 5 a3 + b3 = 1000 – 480
10 + 5 + 10 × 5 = 65 a3 + b3 = 520
65 = 65 Hence the sum of cubes of numbers = 520
Hence, A – B = 10 – 5 = 5 255. The difference between two numbers is 3 and
the difference between their cubes is 999. Find
252. When a two-digit number is multiplied by the the difference between their square.
sum of its digits, the product is 424. When the (a) 18 (b) 36
number obtained by interchanging its digits is (c) 63 (d) 81
multiplied by the sum of the digits, the result is SSC CHSL –15/10/2020 (Shift-II)
280. The sum of the digits of the given number is:
Ans. (c) : Let two numbers be a and b respectively
(a) 9 (b) 8
According to question,
(c) 7 (d) 6
a–b=3
SSC CGL (Tier-II) 12-09-2019 a3 – b3 = 999
Ans. (b) : Let the two digit number be (10x+y) ∴ (a – b)3 = a3 – b3 – 3ab (a – b)
According to the first condition, 33 = 999 – 3ab×3
424 27 = 999 – 9ab
(10x + y ) = ...........(I)
(x + y) 9ab = 999 – 27
9ab = 972
According to the second condition, ab = 108
(10y + x ) =
280
...........(II) ∴ (a–b)2 = (a+b)2 –4ab
(x + y) 32 = (a+b)2 – 4 × 108
(a+b)2 = 9 + 432
By adding Equation (i) and equation (ii),
(a+b)2 = 441
704
(11x + 11y ) = a+b = 21
(x + y) ∴ a2 – b2 = (a–b) (a+b) = 3 ×21 = 63
64 256. The sum of two numbers is 47 and their
(x + y) = product is 550. Find the sum of their squares.
(x + y) (a) 1109 (b) 876
(x+y)2 = 64 (c) 986 (d) 1209
∴ (x+y) = 8 SSC CHSL –15/10/2020 (Shift-II)
253. The sum of two numbers is 59 and their Ans. (a) : Let two numbers be a and b respectively
product is 840. Find the sum of their squares. ∵ a + b = 47, ab = 550
(a) 1754 (b) 1801 ∴ (a + b)2 = a2 + b2 + 2ab
(c) 2961 (d) 1875 (47)2 = a2 + b2 + 2×550
SSC CHSL –17/03/2020 (Shift-III) 2209 = a2 + b2 +1100
Ans. (b) : Let the two numbers be a & b respectively a2+b2 = 2209 – 1100
then, Hence a2 + b2 = 1109
a + b = 59, ab = 840 257. If the sum of two numbers is 11 and the sum of
∴ (a + b)2 = a2 + b2 + 2ab their squares is 65, then the sum of their cubes
2 2 2
(59) = a + b + 2 × 840 will be:
3481 = a2 + b2 + 1680 (a) 615 (b) 407
a2 + b2 = 3481 – 1680 (c) 355 (d) 576
Hence a2 + b2 = 1801 SSC CHSL –12/10/2020 (Shift-III)
EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK
NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

Ans. (b) : Let two numbers be x and y Ans. (b) Let two consecutive odd numbers be x and x + 2.
∴ According to question According to the question,
x + y = 11 ____ (i) ( x + 2 )2 − x 2 = 64
And x2 + y2 = 65 ____ (ii)
x3 + y3 = ? (x 2
)
+ 4 + 4x − x 2 = 64
∴ (x+y)2 = x2 + y2 + 2xy 2
x + 4 + 4x − x 2 = 64
⇒ (11)2 = 65 + 2xy 4x = 60
⇒ 121 = 65 + 2xy
⇒ 2xy = 56 x = 15
⇒ xy = 28 ____ (iii) Hence, the numbers are x = 15 and x + 2 = 15 + 2 = 17
(x+y)3 = x3 + y3 + 3xy(x+y) Their sum =15 + 17 = 32
Substituting values from equation (i), (ii) and (iii) 262. Which of the following statement/statements
⇒ (11)3 = x3 + y3 + 3×28×11 is/are true?
⇒ 1331 = x3 + y3 + 924 I. Odd × Even = Odd
⇒ x3 + y3 = 407 II. Odd × Odd = Even
(a) Only I (b) Only II
258. The difference between two numbers is 43 and (c) Both I and II (d) Neither I nor II
their product is 50. Find the sum of their SSC MTS 11-10-2017 (Shift-II)
squares.
Ans. (d) : From statement I,
(a) 1947 (b) 1949
odd × even = odd
(c) 1948 (d) 1946 Example– 7 × 8 = 56 (even)
SSC CHSL –17/03/2020 (Shift-I) Hence the statement I is false
Ans. (b) : Let that two number be a and b respectively From statement II
∴ a – b = 43 odd × odd = even
a × b = 50 Example –7 × 7 = 49 (odd)
(a – b)2 = (43)2 Hence the statement II is false
⇒ a2 + b2 – 2ab = 1849 Hence neither statement I nor II is correct
a2 + b2 = 1849 + 2 × 50 = 1849 + 100 = 1949 263. Which of the following statement/statements
259. There are five stations on a railway line. What is/are true?
is the number of different journey tickets that I. (odd)odd = odd
are required for railway authorities? II. (odd)even = even
(a) 20 (b) 30 (a) Only I (b) Only II
(c) Both I and II (d) Neither I nor II
(c) 25 (d) 35
SSC MTS 11-10-2017 (Shift-I)
SSC CHSL –17/03/2020 (Shift-II)
Ans : (a)
Ans. (a) :
I. (odd)odd · odd ( ) 33 = 27
Required number of journey tickets = n(n – 1)
=5×4 53 = 125 (odd)
= 20 II. (odd) · even ( ) 32 = 9
even

260. Find the positive number which when 52 = 25 (odd)


decreased by 20 is equal to 2925 times the Hence option (a) is correct
reciprocal of the number. 264. In an office, there are 216 tables and 264
(a) 35 (b) 65 (c) 55 (d) 45 1 1
chairs. If of the tables and of the chairs are
SSC CHSL –15/10/2020 (Shift-II) 6 4
Ans. (b) : Let the number be x then broken then how many people can work in the
According to the question office if each person requires one table and one
2925 chair?
x–20 = (a) 180 (b) 186
x (c) 100 (d) 198
x2 – 20x – 2925 = 0
SSC MTS 13/08/2019 (Shift-III)
x2 – 65x + 45x – 2925 = 0
x(x–65) +45(x–65) = 0 Ans. (a) : Number of tables = 216
(x–65) (x+45) = 0 5
Number of table after broken = 216 ×
x – 65 = 0, x + 45 = 0 6
x = 65, x = – 45 = 36 × 5 = 180
Hence the required number is 65 Number of chairs = 264
261. If the difference of squares of two consecutive 3
odd number is 64, then what is the sum? Number of chair after broken = 264 × = 66 × 3 = 198
(a) 34 (b) 32 4
(c) 30 (d) 17 and after broken, number of tables < number of chairs
SSC MTS 11-10-2017 (Shift-III) Hence number of persons can work in office = 180

EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK


NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

265. The sum of 8 consecutive integers is 4. What is 270. The ratio of two positive numbers is 9:11.
the lowest integer ? Their product is 6336. What is the smallest
(a) –3 (b) 0 number?
(c) –2 (d) –1 (a) 32 (b) 72
SSC MTS 7-10-2017 (Shift-I) (c) 88 (d) 48
SSC MTS 9-10-2017 (Shift-I)
Ans : (a) Lat 8 consecutive integers
Ans : (b) Let numbers be 9x and 11x
= x, x+1, x+2, x+3, x+4, x + 5, x + 6, x + 7
∴ 9x × 11x = 6336
According to the question, 99x2 = 6336
x+x+1+x+2+x+3+x+4+x+5+x+6+x+7 = 4 6336
8x + 28 = 4 x2 =
99
8x = 4 − 28 x2 = 64
8x = −24 , x = −3 x=8
266. The product of two numbers is 630. If one of ∴ Number · 9 × 8 = 72 and 11 × 8 = 88
the number is 18, then what is the another ∴ The smallest number · 72
number? 271. What is the least number multiplied to 300, so
(a) 34 (b) 36 that number becomes multiple of 105?
(c) 35 (d) 38 (a) 35 (b) 7
SSC MTS 11-10-2017 (Shift-III) (c) 21 (d) 3
Ans. (c): Let second number be x SSC MTS 9-10-2017 (Shift-III)
Product of two numbers is 630 Ans : (b) The least number which is multiple of 300
One number is 18 and 105 both = L.C.M. of 300 and 105 = 2100
First number × Second number = 630 The number multiplied to 300 so that number become
x ×18 = 630 2100
630 2100 = =7
x= 300
18 So, The required answer = 7
x = 35 272. The product of two numbers is 225. If one of
Hence the second number is 35 the number is 45, then what is the another
267. What is the least number multiplied to 200, so number?
that number obtained becomes multiple of (a) 3 (b) 15
600? (c) 5 (d) 7
(a) 5 (b) 15 (c) 3 (d) 8 SSC MTS 9-10-2017 (Shift-III)
SSC MTS 10-10-2017 (Shift-I) Ans : (c) If the second number is x
Ans : (c) Let the number be x then, 45 × x = 225
x × 200 = 600 225
x=3 x= , x=5
On multiplying the number 200 by 3 the number 45
obtained will be the multiple of 600 273. The mode of the data 26, 32, 26, 28, 26, 24, 31,
268. How many zeroes are there in product 4 × 6 24 is:
15 ?10 (a) 28 (b) 24
(a) 10 (b) 12 (c) 31 (d) 26
(c) 11 (d) 6 SSC GD Constable 05/03/2019 (Shift-II)
SSC MTS 10-10-2017 (Shift-I) Ans. (d) : On writing the data in ascending order
Ans : (a) The product of 46 × 1510 24, 24, 26, 26, 26, 28, 31, 32
Number of 2 in 46 · 12 Mode = 26
Number of 5 in 1510 = 10 274. What is the mode of the given data?
∵ one pair of 2 and 5 combines to form a zero 21, 22, 23,23, 24, 21, 22, 23, 21, 23, 24, 23, 21, 23
And the possible number of pairs of 2 and 5 in 46 × 1510 (a) 23 (b) 21
= 10 (c) 22 (d) 24
∴ 10 pairs of 2 and 5 SSC GD Constable 13/02/2019 (Shift-I)
Hence number of zeroes = 10 Ans. (a) : On writing the series in ascending order
269. How many times digit '5' appears in the = 21, 21, 21, 21, 22, 22, 23, 23, 23, 23, 23, 23, 24, 24
number from 1 to 100? ∵ In series term (23) come maximum times
(a) 20 (b) 21
(c) 19 (d) 18 So, mode · 23
SSC MTS 9-10-2017 (Shift-I) In series the term which is more frequent is called mode
Ans : (a) No of repetitions of digit 5 between 1 to 100– 275. A bowler has taken 0, 3, 2, 1, 5, 3, 4, 5, 5, 2, 2, 0,
5, 15, 25, 35, 45, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 0, 1 and 2 wickets in 15 consecutive matches.
65, 75, 85, 95 means 20 times What is the median of the given data?
EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK
NUMBER SYSTEM NOTES – QUANTITATIVE APTITUDE | CSS GENERAL SCIENCE & ABILITY TOPIC

(a) 1 (b) 3 Total required no's between 511 and 599 = 5×5 = 25
(c) 0 (d) 2 Total required no's between 711 and 799 = 5×5 = 25
SSC GD Constable 11/02/2019 (Shift-II) Total required no's between 911 and 995 = 5×5 = 25
Ans. (d) : On writing in ascending order Total numbers = 25 × 5 = 125
281. If the sum of ten different positive integers is
100, then what is the greatest possible number
If the number of terms is odd then the middle term will be among these 10 numbers?
median. (a) 45 (b) 91
(c) 55 (d) 64
276. If A = 1 – 10 + 3 – 12 + 5 – 14 + 7 + ....... upto 60 SSC CGL (Tier-II) 18-02-2018
terms, then what is the value of A ?
(a) –360 (b) –310 Ans. (c) : Let x be the largest numbers among the
(c) –240 (d) –270 positive numbers
SSC CGL (Tier-II) 21-02-2018 According to question
Ans. (d) : Given ( 1 + 2 + 3 + ....................+ 9) + x
A = 1–10 + 3 – 12 + 5 – 14 + 7 + ....... up to 60 terms n(n + 1)
Sum of n numbers =
A = (1–10) + (3–12) + (5–14) + 7 + ......... up to 60 2
terms  9 × 10 
⇒ A = –9 – 9 – 9 – ........ 30 terms 100 =  +x
⇒ A = –9 × 30  2 
100 = 45 + x
⇒ A = −270
x = 55
277. If x and y are natural numbers such that x + y
282. The students of a class donated a sum of `2,809
= 2017, then what is the value of (-1)x + (–1)y?
(a) 2 (b) –2 to the Fund. Each student donated as many
(c) 0 (d) 1 rupees as the number of students in the class.
SSC CGL (Tier-II) 19-02-2018 The number of students in the class is:
Ans. (c) : x + y = 2017 (a) 51 (b) 47
It x is even number then y will be odd (c) 53 (d) 49
( −1) + ( −1) =(–1)even + (–1)odd = 1 – 1 = 0 SSC CPO-SI 24/11/2020 (Shift-I)
x y

Ans. (c) : Let the number of students in the class · x


278. If N = 1+11+111+1111+ .... + 111111111, then
what is the sum of the digit's of N? 2809
The amount donated by 1 student ·
(a) 45 (b) 18 x
(c) 36 (d) 5 According to the question,
SSC CGL (Tier-II) 19-02-2018
Ans. (a) : N = 1+11+111+1111+ .... + 111111111 ∵Amount donated by 1 student = Number of
N = 123456789 Students.
Sum of digits of N = 1+2+3+4+5+6+7+8+9 = 45
2809
279. If (333 + 333 + 333) (233 + 233) = 6x then what is =x
the value of ? x
(a) 34 (b) 35 x 2 = 2809
(c) 33 (d) 33.5
SSC CGL (Tier-II) 18-02-2018 x = 2809
Ans. (a) : Given, (3 + 333 + 333) (233+233) = 6x
33 x = 53
⇒ 333 (1+1+1) 233 (1+1) = 6x 283. The students of a class donated a sum of
333 × 3 × 233 × 2 = 6x `2,209. If each student donated a many rupees
334 × 234 = 6x as the number of students in the class, then the
34 x
(2×3) = 6
number of students in the class is:
On comparing the powers,
x = 34 (a) 47 (b) 49
280. How many three digit numbers are there in (c) 53 (d) 51
which all the digits are odd? SSC CPO-SI 23/11/2020 (Shift-II)
(a) 100 (b) 125 Ans. (a) : Let the number of students in the class = x
(c) 500 (d) 250 Then the amount donated by each student · `x
SSC CGL (Tier-II) 18-02-2018
According to the question,
Ans. (b) : The smallest three digit number in which all
x × x = 2209
digits are odd · 111
x2 = 2209
The largest three digit number in which all digits are odd
· 999 x = 2209
Total required no's between 111 and 199 = 5×5 = 25 x = 47
Total required no's between 311 and 399 = 5×5 = 25 Hence, the number of student in the class = 47

EDITED & COMPILED BY AAMIR MAHAR | CSS EXAM DESK

You might also like

pFad - Phonifier reborn

Pfad - The Proxy pFad of © 2024 Garber Painting. All rights reserved.

Note: This service is not intended for secure transactions such as banking, social media, email, or purchasing. Use at your own risk. We assume no liability whatsoever for broken pages.


Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy