Technology and Livelihood Education: Home Economics (Grade 6)
Technology and Livelihood Education: Home Economics (Grade 6)
Technology
and Livelihood
Education
Quarter 2 – Module 5:
Marketing of Finished
Household Linens
HOME ECONOMICS
(Grade 6)
TLE HOME ECONOMICS GRADE 6
Self-Learning Module (SLM)
Quarter 2 – Module 5: Marketing of Finished Household Linens in Varied/Creative
Ways
First Edition, 2020
Republic Act 8293, section 176 states that: No copyright shall subsist in any work of
the Government of the Philippines. However, prior approval of the government agency or office
wherein the work is created shall be necessary for exploitation of such work for profit. Such
agency or office may, among other things, impose as a condition the payment of royalties.
Borrowed materials (i.e., songs, stories, poems, pictures, photos, brand names,
trademarks, etc.) included in this module are owned by their respective copyright holders.
Every effort has been exerted to locate and seek permission to use these materials from their
respective copyright owners. The publisher and authors do not represent nor claim ownership
over them.
This learning resource hopes to engage the learners into guided and
independent learning activities at their own pace and time. Furthermore, this also
aims to help learners acquire the needed 21st century skills while taking into
consideration their needs and circumstances.
In addition to the material in the main text, you will also see this box in the
body of the module:
As a facilitator you are expected to orient the learners on how to use this
module. You also need to keep track of the learners' progress while allowing them to
manage their own learning. Furthermore, you are expected to encourage and assist
the learners as they do the tasks included in the module.
2
Welcome to the TLE Home Economics 6 Self-Learning Module (SLM) on
Marketing of Finished Household Linens in Varied/Creative Ways!
The hand is one of the most symbolized part of the human body. It is often
used to depict skill, action and purpose. Through our hands we may learn, create
and accomplish. Hence, the hand in this learning resource signifies that you as a
learner is capable and empowered to successfully achieve the relevant competencies
and skills at your own pace and time. Your academic success lies in your own hands!
This module was designed to provide you with fun and meaningful
opportunities for guided and independent learning at your own pace and time. You
will be enabled to process the contents of the learning resource while being an active
learner.
What I Need to Know This will give you an idea of the skills or
competencies you are expected to learn in the
module.
3
Additional Activities In this portion, another activity will be given
to you to enrich your knowledge or skill of the
lesson learned. This also tends retention of
learned concepts.
1. Use the module with care. Do not put unnecessary mark/s on any part of the
module. Use a separate sheet of paper in answering the exercises.
2. Don’t forget to answer What I Know before moving on to the other activities
included in the module.
3. Read the instruction carefully before doing each task.
4. Observe honesty and integrity in doing the tasks and checking your answers.
5. Finish the task at hand before proceeding to the next.
6. Return this module to your teacher/facilitator once you are through with it.
If you encounter any difficulty in answering the tasks in this module, do not
hesitate to consult your teacher or facilitator. Always bear in mind that you are
not alone.
We hope that through this material, you will experience meaningful learning
and gain deep understanding of the relevant competencies. You can do it!
4
This module was designed and written with you in mind. It is here to help you
master the marketing of finished household linens in varied/creative ways. The scope
of this module permits it to be used in many different learning situations. The
language used recognizes the diverse vocabulary level of students. The lessons are
arranged to follow the standard sequence of the course. But the order in which you
read them can be changed to correspond with the textbook you are now using.
The lesson comes with activities designed to determine your progress. You
have to answer each to the best of your ability. Hopefully, after learning this module,
you will be equipped with knowledge and skills in marketing household linens in
varied/creative ways.
What I Know
Activity 1.1
Let us determine how much you already know about marketing. Before we
start our lesson, what do you know about marketing? Do you know how to market?
Can you do varied/creative marketing to household linens? Give examples on how
to market creatively. How can we use technology for marketing?
5
3. ______ includes cost of materials: (both raw and finished) packaging and other
supplement that go into the production of the products.
a. inventory
b. production expenses
c. operational expenses
d. none of the above
4. To keep track of the status of the products, there is a need to make a regular
_______.
a. cost
b. income
c. expenses
d. inventory
5. Olx.com, Facebook, Ayosdito.com are examples of website used in online
advertising.
a. no
b. yes
c. maybe
d. none of the above
6. _______ means telling the people about your product and service.
a. income
b. expenses
c. packaging
d. promotion
7. This is determined when you add the cost production and cost operation.
a. income
b. inventory
c. selling price
d. miscellaneous
8. Below are some ways of advertising product except __________.
a. linen
b. flyers
c. posters
d. brochures
9. The following are the common strategies in promoting linen products except _____.
a. print media
b. product display
c. internet marketing
d. production expenses
10. Products like household linens need to be _________ before selling.
a. printed
b. buying
c. selling
d. packaged
6
Marketing has been an integral part of business. There is no successful
business without proper marketing. In order to be unique and thrive in the business
world, varied and creative ways of marketing should be applied.
What’s In
Let us now proceed with the other parts of this module. In your previous
lesson, you were taught about sewing household linens. You may think of using it or
giving it as a gift but have it occur to you that you may sell it? The feeling of earning
with your own made product is quite interesting and satisfying, right?
Would you like to market your finished household linens? How can you
market your finished household linens in varied/creative ways? Can you use the
internet to market finished household linens?
What’s New
Activity 1.2
Marketing Defined
7
a. To protect from dirt, stains, scratches, and from being disfigured which can
affect the quality of the product.
b. To make for easy transport because products are in the containers.
c. To help identify the products because the package contains the label and
information about the product inside the package.
d. To have product sales appeal because an attractive, clean, neat and decent-
looking package can entice customers to look into the product which can be the
first step in buying the products. The best way to market a product in the market
place is through advertising or promotion. This is used to attract customers to
buy the products or services.
B. Promotion means telling the people about your product and service. Common
strategies in promoting linen products are print media, product display, and
internet marketing.
Things to remember in packaging a product:
1. It should protect the product.
2. It should be easy to dispose.
3. The package should contain all the information about the product.
4. It should be attractive and innovative.
5. It should be made of household-friendly materials.
What is It
A. How to compute: Cost, Sales and Profit, Ways of advertising the products using
technology and Monitoring and keeping records of production.
In determining the selling price, add the cost production and cost
operation. Then add to this the mark up price which represent your income.
Example 1: Product: Pillow case (1 piece)
Materials: Amount
1 yard tetoron fabric P 38.00
Sewing thread 10.00
Cost of labor 20.00
8
Utilities 28.00
Total Cost 96.00
Add profit ( 20% ) 19.20
Total selling price: 115.20 or 115.00
Example 2: Cost of production and cost operation is P30.00 for a table
napkin and mark up price is 50% of the cost, which is P15.00 add P30.00 and P
15.00 gives a selling price of P45.00.
To determine income for one month, deduct gross sales from total expenses.
Example 3: Gross sales for the month of March is P30, 500.00 for all
combined sales different household linens. Total expenses amounts to P18,
900.00. Deduct P18, 900 from P30, 500.00 the net income is P11, 600.
What’s More
How are you coping with our lesson? I hope you are still focusing into the
lesson and very eager to do the activities in the module. Do you have a favorite
advertisement or commercial on television?
Write down your favorite advertisement or commercial. Why do you like the
advertisement/commercial? What made you like it? List down on your notebook the
five things that made you like the advertisement/commercial.
These lists are the things that will make you buy the product. It is a form of
varied/creative marketing of the company to make you like or even buy the product
or service sold.
9
Activity 1.3
A. Direction: Put a check (/) if you agree in terms of packaging a product and (X) if
you do not.
_____1. It should be attractive and innovative.
_____2. Quality is not important in a product.
_____3. Product package should be easy to dispose.
_____4. Products are not necessarily being put in a container.
_____5. The package should contain all the information about the product.
B. Direction: Create a package design for your product using variety of materials.
Think and create for your own design. You can use coloring and art materials.
Put a label on your package design and use your finished household linen as a
product.
C. Direction: Write your plan on how to promote your product through social media
or using the internet.
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Activity 1.4
Direction: Compute the price of the two-toned pillow case that you made considering
the incurred cost. Add additional lines if necessary.
Product: 1 piece two-toned pillow case
Materials used: Amount
__________________ ______
__________________ ______
__________________ ______
__________________ ______
__________________ ______
__________________ ______
__________________ ______
Total cost ______
Add desired profit ______
Total selling price ______
10
Activity 1.5
What I Can Do
Activity 1.6
Direction: Now that you’ve learned a lot from the very start of our module, let’s
summarize our lessons by answering the questions below in your own
understanding.
1. Have you experienced marketing or selling products? If yes, what did you learn
from the experience?
If no, what products you wanted to sell given a chance? Why?
2. What are the reasons why product should be packaged before selling?
3. In what ways can we market household linens?
Assessment
Activity 1.7
11
3. The following are the common strategies in promoting linen products except ____.
a. print media
b. product display
c. internet marketing
d. production expenses
4. ______ includes cost of materials: (both raw and finished) packaging and other
supplement that go into the production of the products.
a. inventory
b. production expenses
c. operational expenses
d. none of the above
5. It includes labor, utilities (water, electricity, telephone etc.) transportation, taxes
rentals repair and maintenance, machines and building and other miscellaneous
expenses.
a. inventory
b. production expenses
c. operational expenses
d. none of the above
6. Below are some ways of advertising product except __________.
a. linen
b. flyers
c. posters
d. brochures
7. _____ refers to expenses incurred in the production and operation of the business.
a. cost
b. profit
c. income
d. expenses
8. To keep track of the status of the products, there is a need to make a regular ____.
a. cost
b. income
c. expenses
d. inventory
9. Products like household linens need to be _________ before selling.
a. printed
b. buying
c. selling
d. packaged
10. _______ means telling the people about your product and service.
a. income
b. expenses
c. packaging
d. promotion
Additional Activities
Congratulations! You’ve come this far. I know you’ve learned a lot about marketing
and how to market household linen in varied/creative ways.
Do this:
12
Direction: Market your finished household linens in creative ways.
TOTAL
13
14
What I Know What's More Assessment
1. A Activity 2 1. B
2. C 2. C
3. B A. 3. D
4. D 1. ✓ 4. B
5. B 2. X 5. C
6. D 3. ✓ 6. A
7. C 4. X 7. A
8. A 5. ✓ 8. D
9. D 9. D
10. D 10. D
Answer Key
References
• Technology and Livelihood Education MELC
15
DISCLAIMER
This Self-learning Module (SLM) was developed by DepEd
SOCCSKSARGEN with the primary objective of preparing for and
addressing the new normal. Contents of this module were based on
DepEd’s Most Essential Learning Competencies (MELC). This is a
supplementary material to be used by all learners of Region XII in all
public schools beginning SY 2020-2021. The process of LR development
was observed in the production of this module. This is version 1.0. We
highly encourage feedback, comments, and recommendations.