Content-Length: 226506 | pFad | http://sr.wikipedia.org/sr-el/#cite_note-2

Википедија Pređi na sadržaj

Glavna strana

S Vikipedije, slobodne enciklopedije
Sjajan članak

Boško Buha

Spomenik u Jabuci, kod Prijepolja
Spomenik u Jabuci, kod Prijepolja

Boško Buha (Gradina, kod Virovitice, 1926Jabuka, kod Prijepolja, 27. septembar 1943) bio je učesnik Narodnooslobodilačke borbe, legendarni pionir i borac-bombaš Druge proleterske brigade i narodni heroj Jugoslavije.

Nakon okupacije Jugoslavije, 1941. godine, ustaše su ga sa porodiccom proterale iz rodne Slavonije, pa je prešao u zapadnu Srbiju, u Jadarsku Lešnicu. Tu je oktobra 1941. godine stupio u Mačvanski partizanski odred. Potom je kratko vreme bio na lečenju u oslobođenom Užicu, a odatle se sa borcima Užičkog partizanskog odreda, povukao u Sandžak. Marta 1942. godine stupio je u tada formiranu Drugu proletersku udarnu brigadu, u njen Četvrti užički bataljon.

Iako je bio mlad i malen rastom, iskazivao je izuzetnu hrabrost. Posebno se istakao kao vešt bombaš u borbama kod Čajniča, na Kozari, kod Kupresa, Jajca, Livna i dr, pa je bio vođa jednog bombaškog odeljenja. Kao jedan od omiljenih boraca Četvrtog užičkog bataljona Druge proleterske brigade bio je izabran za člana delegacije ove brigade na Prvom kongresu Antifašističke omladine Jugoslavije. Na ovom Kongresu, održanom decembra 1942. godine u Bihaću, govorio je o svojim i podvizima svojih ratnih drugova, što je izazvalo oduševljenje prisutnih i lične čestitke Josipa Broza Tita.

Dobar članak

Cretoxyrhina

Cretoxyrhina
Cretoxyrhina

Cretoxyrhina predstavlja izumrli rod iz reda Lamniformes, koji je živeo približno pre 107 do 73 miliona godina, od kasnog albija do kasnog kampana u periodu gornje krede. Tipska vrsta, C. mantelli, se najčešće naziva Ginsu shark. Postala je popularna zahvaljujući Ginsu noževima, jer se njihov teorijski mehanizam hranjenja često upoređuje sa sečenjem kada se koristi nož. Cretoxyrhina je tradicionalno klasifikovana kao, verovatno, jedini član porodice Cretoxyrhinidae, ali su predložene druge taksonomske porodice, kao što su Alopiidae i Lamnidae.

Dužina iznosi osam metara, a težina 3400 kilograma (3.3 duge tone; 3,7 kratke tone), Cretoxyrhina je bila jedna od najvećih morskih pasa svog vremena. Imajući sličan izgled kao moderna velika bela ajkula, bio je vrhovni predator u svom ekosistemu i plen velikim morskim životinjama, uključujući mosasaure i pleziosaure, ajkule i druge velike ribe, pterosaure i povremeno dinosauruse. Zubi su veličine osam centimetara i imali su gustu gleđ koja je služila za ubadanje i rezanje plena. Cretoxyrhina je i među morskim psima bila ona koja najbrže pliva, sposobna da progoni plen brzinom i do 70 kilometara na sat (43 milja na sat). Pretpostavlja se da je Cretoxyrhina lovio tako što je velikom brzinom jurio svoj plen kako bi mu zadao snažne udarce, slične današnjoj velikoj beloj ajkuli, i oslanjao se na dobar vid. Kao vršni predator, Cretoxyrhina je imao kritičnu ulogu u morskim ekosistema u kojima je živeo. Pripadao je rodu kosmopolita i njegovi fosili su pronađeni širom sveta, mada najčešće u zapadnoj unutrašnjosti morskoj zoni Severne Amerike.

Izabrani spisak

Spisak reprezentativnih golova Aleksandra Mitrovića

Aleksandar Mitrović u dresu reprezentacije Srbije na Svetskom prvenstvu 2018.
Aleksandar Mitrović u dresu reprezentacije Srbije na Svetskom prvenstvu 2018.

Aleksandar Mitrović je srpski fudbaler koji je za reprezentaciju Srbije od 2013. godine postigao 50 golova na 76 odigranih utakmica i po tome je na 1. mestu liste najboljih strelaca reprezentacije. Juniorsku karijeru započeo je 2011. godine u mečevima Kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2012. na kojima je postigao 4 gola, a proglašen je najboljim igračem prvenstva na kojem je Srbija osvojila zlatnu medalju. Za reprezentaciju do 21 godine nastupao je u kvalifikacijama za EP 2015. gde je bio najbolji strelac zajedno sa Mičijem Batšuajijem i Andreom Belotijem sa 4 gola.

Mitrović je za seniorsku reprezentaciju debitovao 7. juna 2013. godine protiv Belgije kada je bio član Partizana. U Kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo 2018. postigao je 6 golova, dok je u Ligi nacija 2018/19. sa istim brojem pogodaka bio najbolji strelac takmičenja. Na Svetskom prvenstvu 2018. postigao je jedini gol na utakmici protiv Švajcarske. U Kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo 2022. je na prve dve utakmice postigao tri gola čime je postao najbolji strelac reprezentacije svih vremena.

Nedavni događaji

Vesti

Megi Smit 1970. g.
Na današnji dan

28. septembar

Vilijam Osvajač napada Englesku
Zanimljivosti

Da li ste znali

Kralj Aleksandar I Karađorđević Ujedinitelj
Kralj Aleksandar I Karađorđević Ujedinitelj
  • … da je grb FNRJ imao pet buktinja?
  • … da mačke mogu proizvesti preko 100 glasovnih zvukova, dok psi mogu samo oko 10?
  • … da je Aleksandar Karađorđević (na slici) prvi Srbin koji je leteo avionom, a njegov stariji brat Đorđe prvi Srbin koji je leteo srpskim nebom?
  • … da je Antarktik jedini kontinent na kojem nema gmizavaca?
  • … da loptica za golf ima 336 jamica?
  • … da je reč juriš vodi poreklo od persijske reči jureš i znači brzi napad?
  • … da je prvi animirani igrani film na svetu snimljen u Argentini 1917. i politička je satira El Apóstol?

Izabrana slika

Hala 1 Beogradskog sajma, rad arhitekte Milorada Pantovića i građevinskih inženjera Branka Žeželja i Milana Krstića. Građena je u periodu između 1954. i 1957. godine u okviru kompleksa Beogradski sajam. Kupola raspona 109 metara do 1965. godine bila je najveća na svetu. Beogradski sajam jedno je od najvrednijih dela srpske posleratne arhitekture.
Hala 1 Beogradskog sajma, rad arhitekte Milorada Pantovića i građevinskih inženjera Branka Žeželja i Milana Krstića. Građena je u periodu između 1954. i 1957. godine u okviru kompleksa Beogradski sajam. Kupola raspona 109 metara do 1965. godine bila je najveća na svetu. Beogradski sajam jedno je od najvrednijih dela srpske posleratne arhitekture.

Vikipedija

Vikipedija je enciklopedijski projekat slobodnog sadržaja na internetu koji razvijaju i održavaju dobrovoljci pomoću vikisoftvera. Članke na Vikipediji možete menjati bez obavezne registracije.

Prvobitna verzija Vikipedije započeta je 15. januara 2001, dok je izdanje na srpskom jeziku započeto 16. februara 2003. godine u 21:52. Vikipedija trenutno sadrži više od 63,7 miliona članaka napisanih na 309 jezika, od kojih je preko 694.000 na srpskom.

Doprinosi

Članke na Vikipediji zajednički pišu dobrovoljci širom sveta, a većinu stranica može da uređuje svako ko ima pristup internetu. Pritom je neophodno poštovati usvojena pravila i smernice.

Postoje stranice pomoći u kojima je objašnjeno kako se izrađuju novi ili uređuju postojeći članci, kako se otpremaju ili koriste slike i drugo. U bilo kojem trenutku možete da zatražite pomoć drugih urednika ili da se obratite svom izabranom mentoru.

Zajednica

Do sada je na Vikipediji na srpskom jeziku 384.479 korisnika otvorilo nalog, a od toga su 764 aktivna. Svi urednici su dobrovoljci koji ulažu radne napore u okviru različitih tematskih celina.

Posetite našu Radionicu i Portale i saznajte kako vi možete pomoći. Konstruktivne diskusije i suvisli komentari o sadržaju članaka su uvek dobrodošli. Stranice za razgovor koristite za razmenu mišljenja i ukazivanje na manjkavosti u sadržaju članaka.

Srodni projekti









ApplySandwichStrip

pFad - (p)hone/(F)rame/(a)nonymizer/(d)eclutterfier!      Saves Data!


--- a PPN by Garber Painting Akron. With Image Size Reduction included!

Fetched URL: http://sr.wikipedia.org/sr-el/#cite_note-2

Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy